Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Więcej chorych na nowotwory głowy

Coraz więcej osób przed 40 rokiem życia zapada na nowotwory jamy ustnej, krtani i gardła– alarmują lekarze, którzy spotkali się na konferencji w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów od 1999 roku do 2013 liczba chorych na nowotwory głowy i szyi, z wyjątkiem mózgu i oka, zwiększyła się aż o 20 proc. Co roku odnotowuje się 11 tys. nowych przypadków, a 6 tys. osób rocznie umiera z tego powodu.

1. Jakie objawy powinny niepokoić

Szczególnie narażone są osoby które palą i nadużywają alkoholu. Ale według statystyk nowotwór ten atakuje także tych, którzy unikają tego typu używek. Lekarze alarmują, że chorują coraz młodsze osoby. W tym wypadku przyczyną może być wirus brodawczaka ludzkiego HPV, ten sam który wywołuje raka szyjki macicy.

Co powinno nas zaniepokoić? Długo utrzymująca  się chrypka, zatkana jedna dziurka nosa, krwawienie z nosa, ból języka, gardła, trudności owrzodzenie jamy ustnej lub białe albo czerwone plamy w jamie ustnej czy guzek w szyi.

2. Im wcześniej wykryty, tym lepsze rokowania

Lekarze podkreślają, że leczenie nowotworu w pierwszym stadium daje dobre rokowania. U chorych, którzy zgłoszą się do lekarza w drugim stadium choroby odsetek przeżycia 5 lat wynosi 75 proc., a w trzeciej fazie ok. 60 proc. i sukcesywnie spada.

Niestety większość pacjentów zgłasza się do lekarzy zazwyczaj dość późno. Chorzy często bagatelizują objawy. Chrypkę czy zapchany nos traktują wyłącznie jako syptomy przeziębienia. Tymczasem przedłużające się ponad trzy tygodnie objawy, mimo stosowania leków, powinny zaniepokoić.

W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi można bezpłatnie przebadać się u laryngologa. Lista poradni dostępna na stronie internetowej  (http://www.oppngis.pl ).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza