Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Wiceminister zdrowia przypomina, że koronawirus nie zniknął. "Jesienią może być sporo zakażeń"

Partner materiału: PAP

Od 16 maja w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z decyzją ministra zdrowia. Zastąpił on stan epidemii, który trwał od 20 marca 2020 roku. Co oznacza ta zmiana? Odpowiedzi na pytanie udzielił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

spis treści

1. Od 16 maja w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był gościem Polskiego Radia 24. W trakcie rozmowy padało pytanie, co oznacza w praktyce, że od 16 maja stan epidemii w Polsce został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

- Dla Polaka nic się właściwie nie zmieni. Zasady, które obowiązywały w epidemii, zostały już wcześniej zniesione. (…) Z czerwonego światła, czerwonej lampki, zmieniamy na kolor żółty, (…) stan, w którym w dalszym ciągu powinniśmy pamiętać, że koronawirus jest wśród nas, nie zniknął – powiedział minister.

Zwrócił uwagę, że liczba nowych zakażeń i hospitalizacji systematycznie spada. - Z danych, które otrzymałem rano, wynika, że mamy tylko 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podał. Jak przypomniał, w czasie pandemii COVID-19 były dni, gdy liczba osób w szpitalach przekraczała 30 tys., a w tej chwili jest kilkaset.

- Wszystkie dane, które otrzymujemy na bieżąco i które oczywiście będziemy nadal na bieżąco monitorować, świadczą o tym, że takiego zagrożenia, jakie było, nie ma. Tak zwany współczynnik reprodukcji wirusa R (pokazujący, ile osób może zarazić jedna osoba chora na koronawirusa – red.) wynosi 0,79 i w dalszym ciągu spada. To jest wyznacznikiem, żeby ze stanu epidemii przejść w stan zagrożenia epidemicznego – wyjaśnił wiceszef MZ.

2. To nie koniec pandemii. Co nas czeka jesienią?

Kraska wskazał, że w okresie wakacyjnym jest zawsze mniej nowych przypadków zakażenia koronawirusem. - Można wówczas pozwolić sobie na pewien, mówiąc w cudzysłowie, "luz", ale mając na względzie, że po pięknym lecie, przychodzi niestety jesień. Jesienią nowych przypadków, jak prognozują eksperci, znów może być niestety dość sporo – powiedział.

Powołując się na dane, przekazał, że "praktycznie 90 proc. populacji Polski ma przeciwciała i pewną odporność".

Jak podkreślił Waldemar Kraska, monitorowana jest sytuacja epidemiczna zarówno krajowa, jak i w innych państwach.

- Mamy bliski kontakt z organizacjami nie tylko w Europie, ale także ze Światową Organizacją Zdrowia, która pokazuje, które subwarianty mogą być groźne, są alertowe. Cały czas badamy, czy taki subwarinat w naszym kraju się nie pojawia. Trudno powiedzieć, jaka będzie sytuacja na jesieni w Europie. Musimy mieć w tyle głowy, że to, co się dzieje w krajach azjatyckich czy w Stanach Zjednoczonych, ma też przełożenie w Europie - stwierdził.

Zobacz także: Od 16 maja obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Co się zmienia?

3. "Jesień jest pewną niewiadomą i trzeba się przygotować"

Wiceminister zdrowia mówił, że okres wakacyjny należy wykorzystać m.in. na promocję szczepień. - Myślę, że troszeczkę już o tym zapominamy. Pełną dawką mamy zaszczepionych prawie 60 proc. wszystkich obywateli. Ponad 32 proc. przyjęło dawkę trzecią, przypominającą - mówił. Jak wskazał, "są także szczepienie czwartą dawką, czyli drugą przypominającą, m.in. dla osób powyżej 80 lat".

Jego zdaniem jesień "jest pewną niewiadomą i trzeba się przygotować". - Ważne, by osoby, które mają wielochorobowość, zawansowany wiek zaszczepiły się dawką przypominającą, bo zdecydowanie to zmniejsza ryzyko śmiertelnego powikłania - zaznaczył.

- Widać to w statystykach, hospitalizowane są głównie osoby niezaszczepione. Te, które przegrywają walkę, umierają, to osoby powyżej 70. roku życia - dodał.

Optymalny okres na szczepienie przed okresem jesiennym, jak zaznaczył, to sierpień. - Będziemy planowali, by w sierpniu wzmocnić akcję promocyjną szczepień - zapowiedział.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Partner materiału: PAP
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza