Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

WHO wzywa kraje do podniesienia podatków za słodkie napoje

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we wtorek, że rządy powinny dodatkowo opodatkować słodkie napoje, aby zwalczać globalne epidemie otyłości i cukrzycy. Przemysł zaś uważa te zalecenia za "dyskryminujące" i "niesprawdzone".

WHO chce wprowadzić opodatkowanie od napojów słodkich
WHO chce wprowadzić opodatkowanie od napojów słodkich (Shutterstock)

20-procentowy wzrost cen może ograniczyć spożycie słodkich napojów - WHO poinformowało w „Fiscal Policies for Diet and Prevention of Noncommunicable Diseases " - raporcie wydanym z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością.

„Picie mniej tuczących słodkich napojów to najlepszy sposób, aby ograniczyć nadmierną wagę i zapobiegać chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, chociaż spożywanie tłuszczu i soli w przetworzonej żywności również wpływa na rozwój tych chorób” – oficjalnie poinformowało WHO.

„Znajdujemy się teraz w miejscu, w którym możemy powiedzieć, że nie ma wystarczających dowodów, aby obejść ten temat i zachęcamy państwa do wdrożenia podatku od napojów słodzonych cukrem, aby zapobiec otyłości"  - powiedział Temo Waqanivalu z Wydziału Chorób Niezakaźnych i Promocji Zdrowia WHO.

Raport głosi, że otyłość na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie między 1980 a 2014 rokiem. Około 11 procent mężczyzn i 15 procent kobiet sklasyfikowanych jest jako otyli - jest to łącznie ponad 500 milionów ludzi.

„Polityka może pomóc, aby ograniczyć rozwój tej śmiertelnej epidemii, zwłaszcza poprzez zmniejszenie zużycia słodzonych napojów, które napędzają powstawanie otyłości" - mówi były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, ambasador WHO w zakresie chorób niezakaźnych.

Globalny rynek słodkich napojów jest wart prawie 870 mld$ w rocznej sprzedaży. 2016 rok może być rokiem wprowadzenia podatku od cukru, a kilka dużych narodów uważa, że wprowadzenie dodatkowych opłat za słodzoną żywność i napoje może nie tylko obniżyć poziom otyłości w kraju lecz także wzbogacić skarb państwa.

Koncern produkujący słodkie napoje bezalkoholowe, w skład których wchodzą Coca-Cola Co, PepsiCo i Red Bull, stanowczo nie zgadzają się z tym, co mówi WHO i stwierdzają, że jest to „dyskryminacyjne opodatkowanie".

„Szacuje się, że 42 milionów dzieci poniżej piątego roku życia cierpiało na nadwagę lub otyłość w 2015 roku, co stanowi wzrost o około 11 milionów w ciągu 15 lat” - powiedział Francesco Branca, dyrektor wydziału żywienia i zdrowia WHO.

Najwięcej ludzi cierpi na otyłość w Stanach Zjednoczonych, ale Chiny szybko je doganiają. Branca wyraża obawy, że epidemia może rozprzestrzeniać się w Afryce subsaharyjskiej.

ZOBACZ TAKŻE

Otyłość w Polsce

WHO powiedziało, że istnieje coraz więcej dowodów, że podatki wpłyną na ograniczenie zakupu i spożywania słodkich napojów.

„To jest podatek od słodkich napojów, które przez definicję obejmują wszystkie rodzaje napojów zawierające wolne cukry i są to: napoje bezalkoholowe, napoje owocowe, soki w saszetkach, energetyki i napoje izotoniczne dla sportowców, aromatyzowane mleczka, a nawet soki 100 proc. z owoców” - powiedział Waqanivalu.

W Meksyku wzrost podatku w 2014 roku doprowadził do wzrostu cen napojów o 10 procent i 6-procentowy spadek zamówień na koniec roku - stwierdza raport.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza