Trwa ładowanie...

WHO: to gorsze niż COVID. "Największe zdrowotne zagrożenie dla ludzkości"

Od niemal dwóch lat oczy całego świata zwrócone są w stronę walki z pandemią COVID-19. Tymczasem, jak alarmuje WHO, istnieje coś, co zagraża naszemu zdrowiu znacznie bardziej. "Ochrona zdrowia wymaga działań wykraczających poza sektor zdrowotny" - alarmuje dyrektor WHO w nowym raporcie.

spis treści

1. Zmiany klimatyczne doprowadziły do śmierci dziecka

W 2013 roku 9-letnia Ella Kissi-Debrah zmarła w wyniku ataku astmy. Dziewczynka mieszkała w silnie zanieczyszczonej dzielnicy w południowo-wschodnim Londynie. Pośmiertne wyniki badań wykazały związek między zanieczyszczonym środowiskiem a śmiercią 9-latki.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

Raport Światowej Organizacji Zdrowia nawiązuje do śmierci Debrah, ale jest także poświęcony "wszystkim innym dzieciom, które cierpiały i umarły od zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatycznych".

WHO podkreśla, że skala problemu jest ogromna.

- Ochrona zdrowia wymaga działań wykraczających poza sektor zdrowotny - twierdzą eksperci WHO i apelują, aby pandemia COVID-19 nie odwróciła uwagi od problemów klimatycznych.

WHO: to gorsze niż COVID: "największe zdrowotne zagrożenie dla ludzkości"
WHO: to gorsze niż COVID: "największe zdrowotne zagrożenie dla ludzkości" (East News)

2. Zmiany klimatyczne tragiczniejsze w skutkach od COVID-19

Na ten sam problem uwagę zwróciła grupa 45 mln lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników sektora ochrony zdrowia z całego świata. W liście otwartym podkreślili konieczność wszczęcia działań na rzecz poprawy skutków ocieplenia klimatu.

- Jako specjaliści ochrony zdrowia i pracownicy tego sektora widzimy swój etyczny obowiązek, by głośno mówić o błyskawicznie pogłębiającym się kryzysie, który może być znacznie bardziej katastrofalny i długotrwały niż pandemia COVID-19 - piszą.

\ - Ci ludzie i narody, które odniosły największe korzyści z działań, które wywołały kryzys klimatyczny (zwłaszcza chodzi tu o wydobywanie i używanie paliw kopalnych) mają ogromny obowiązek, by zrobić wszystko, co możliwe, aby pomóc tym, którzy są teraz w grupie najwyższego ryzyka.

Największe zagrożenie stanowią: zanieczyszczone powietrze, powodzie, burze czy ekstremalna pogoda prowadząca do głodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza