Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

WHO szykuje plan kryzysowy. Na wypadek ataków chemicznych w Ukrainie

- Przygotowujemy plan kryzysowy na wypadek ataków chemicznych w Ukrainie - zapowiada Światowa Organizacja Zdrowia. Przyznaje, że w grę wchodzą różne scenariusze.

Zobacz film: "Medycy z Ukrainy w Polsce. Chcą u nas pracować?"

spis treści

## Gotowi na wszystko

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowuje się na różne sytuacje, które mogą dotknąć mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy: od dalszego leczenia masowych ofiar po ataki chemiczne.

Światowa Organizacja Zdrowia szykuje się na ataki chemiczne w Ukrainie
Światowa Organizacja Zdrowia szykuje się na ataki chemiczne w Ukrainie (Getty Images)

- Rozpatrujemy różne scenariusze - zaznaczył podczas konferencji prasowej we Lwowie Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę.

- Biorąc pod uwagę niepewność obecnej sytuacji, nie ma gwarancji, że wojna nie stanie się jeszcze gorsza - dodał.

1. Odbudować system opieki zdrowotnej

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby cały czas wspierać Ukrainę - podkreślił Kluge. Zapowiedział, że WHO będzie wspierać odbudowę ukraińskiego systemu opieki medycznej. Przypomniał, że organizacja cały czas wzmacnia finansowanie świadczeń medycznych i działanie podstawowej opieki zdrowotnej w Ukrainie.

Zaznaczył jednak, że wiele szpitali jest nadal na linii frontu, przez co ich działanie jest cały czas zagrożone.

2. WHO przekazała setki ton środków medycznych

WHO dostarczyła już ponad 185 ton pomocy medycznej do różnych regionów Ukrainy, w tym tych najbardziej zniszczonych w wyniku działań wojennych, a kolejne są już w drodze.

- Mamy w biuro we Lwowie i tworzymy bazę operacyjną w Dnieprze, w środkowo-wschodniej Ukrainie, aby szybciej mobilizować zasoby i docierać z pilnymi dostawami do najbardziej narażonych osób w strefach konfliktu - zaznaczył Kluge.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza