Trwa ładowanie...

WHO ogłosiła ranking najbardziej groźnych chorób. COVID-19 w czołówce

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia obliczyli współczynnik śmiertelności dla COVID-19. Statystycznie umiera jedna osoba na 200. Koronawirus został uznany za czwartą najbardziej groźną chorobę zakaźną na świecie.

Zobacz film: "Koronawirus. Prof. Krzysztof Simon o rozporządzeniu ministra zdrowia z 28 kwietnia 2020 r. (Dz.U. poz. 775)"

1. COVID-10. Umiera 1 chory na 200

Wyliczony przez WHO współczynnik śmiertelności w przypadku zakażenia koronawirusem wynosi 0,6 proc., to oznacza, że jeden na 200 chorych umiera.

Naukowcy w swoich ustaleniach zestawili wskaźnik IFR (z ang. infection fatality rate), czyli stosunek liczby zgonów z liczbą faktycznych zachorowań. Wcześniejsze dane mówiły o zdecydowanie wyższych współczynnikach umieralności. Miały wynosić 3,4 proc., ale wtedy w zestawieniu uwzględniano stosunek liczby zgonów do liczby przypadków potwierdzonych testami genetycznymi.

2. Ebola najbardziej śmiercionośna

Te wyliczenia plasują COVID-19 jako czwartą z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie.

Za najbardziej śmiercionośną chorobę wciąż jest uznawana ebola, która prowadzi do zgonów blisko połowy chorujących. Na kolejnych miejscach są wymieniane gruźlica i odra, a tuż po nich COVID-19.

Według WHO mniej groźne od niego są zarówno polio, jak i grypa.

Początkowe objawy zakażenia koronawirusem przypominają grypę: ból głowy, gorączka, kaszel. Jednak w przypadku COVID-19 u większości chorych występuję dodatkowo utrata węchu i smaku, prowadzące niejednokrotnie do jadłowstrętu. Wirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy, ale może prowadzić do uszkodzenia praktycznie wszystkich narządów w organizmie.

Lekarze mówią, że może dochodzić do uszkodzenia serca, układu nerwowego, jelit i wątroby.

Coraz częściej pojawiają się też głosy samych pacjentów, którzy przeszli COVID-19 i opowiadają o długofalowych powikłaniach po przejściu choroby: utracie wagi i ogromnym osłabieniu organizmu.

Zobacz także: Lekarz ostrzega przed kardiologicznymi powikłaniami po COVID-19. Mogą się pojawić po latach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.