Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

WHO: depresja jest główną przyczyną chorób i niepełnosprawności na świecie

Światowa Organizacja Zdrowia ma jedno proste zalecenia dla każdej osoby, która odczuwa smutek: porozmawiaj z kimś.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Według ONZ depresja to główna przyczyna chorób i niepełnosprawności na całym świecie. W latach 2005-2015 odnotowano wzrost liczby przypadków depresji o 18 proc.

Kampania "Depression: Let’s Talk" przygotowana przez WHO wzywa pacjentów do szukania i uzyskiwania pomocy w czasie depresji. Typowe leczenie może obejmować terapię opartą na rozmowie i/lub lekach.

"Obecnie sytuacja wygląda tak, że depresja na całym świecie nie jest ani identyfikowana, ani leczona w wystarczającym stopniu" - powiedziała dr Shekhar Saxena, genewski dyrektor Departamentu Zdrowia Psychicznego i Narkomanii WHO.

Według WHO podstawą poradzenia sobie z depresją jest rozmowa o swoich problemach
Według WHO podstawą poradzenia sobie z depresją jest rozmowa o swoich problemach (Shutterstock)

W tej kwestii mówi się, że wszystkie kraje to kraje rozwijające się. Nawet w państwach o wyższych dochodach, które szczycą się zaawansowanymi systemami opieki zdrowotnej, prawie połowa osób cierpiących na depresję nie jest właściwie diagnozowana ani leczona.

Według WHO rządy rzadko przeznaczają chociaż 3 proc. swoich budżetów na zdrowie psychiczne, a tyle dr Saxena uważa za wystarczające.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey

zobacz galerię

Co więcej, WHO szacuje, że depresja i niepokój powodują globalną stratę około 1 biliona dolarów, co związane jest z utratą wydajności, wzrostem liczby osób niezdolnych do pracy i wydatków na ich opiekę zdrowotną.

"Proponujemy, aby ludzie zaczęli rozmawiać o depresji ze swoimi przyjaciółmi, rodziną i z usługodawcami opieki zdrowotnej" – powiedziała dr Saxena. "Ponieważ mówienie o depresji może być początkiem poszukiwania pomocy i uzyskania jej".

Najcięższą konsekwencją depresji jest oczywiście samobójstwo, które każdego roku popełnia 800 000 osób.

"Wskaźniki utraty życia są bardzo wysokie, ale zainteresowanie publiczne tematem wydaje się znacznie mniejsze" – powiedział dr Saxena.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W Polsce z problemem depresji zmaga się nawet około 1,5 mln osób w różnym wieku. Niestety liczba ludzi mających epizody depresyjne stale rośnie za sprawą wszechobecnego stresu i szybkiego tempa życia.

Choć wiele osób uważa, że depresja ich nie dotyczy i nie zauważa u siebie typowych objawów, to zdaniem dr Saxena nie jest to do końca prawdą. Choroba ta od 2010 roku plasuje się na pierwszym lub drugim miejscu na liście głównych przyczyn niepełnosprawności. Zaraz po niej wymienia się m.in. ból kręgosłupa.

Depresja najczęściej dotyczy osób, które doświadczyły stresu z poważnego powodu, w tym z powodu wojny czy klęski żywiołowej. Osoby niepełnosprawne, będące ofiarami przemocy i cierpiące na przewlekłe choroby również są bardziej podatne na tę chorobę, podobnie jak ludzie, którzy spożywają alkohol.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza