Trwa ładowanie...

Depresja może sprowadzać się do jednego genu

Holenderscy naukowcy odkryli, że za depresję może być odpowiedzialny jeden gen. Mają oni nadzieję, że ich odkrycie rzuci więcej światła na tę chorobę, o której wciąż wiadomo zbyt mało.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Aby zbadać tę chorobę psychiczną, która dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie, badacze poddali analizie materiał genetyczny prawie dwóch tysięcy osób w odizolowanej wiosce w południowo-zachodniej Holandii.

Zespół z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Holandii i Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku stwierdził, że gen NKPD1 jest odpowiedzialny za wzrost ryzyka wystąpienia objawów depresji o 4 proc. Należą do nich: uczucie bezwartościowości, braku koncentracji i zmęczenia.

Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za depresje
Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za depresje (123rf)

Uważa się, że genetyczna charakterystyka danej osoby odgrywa dużą rolę w prawdopodobieństwie wystąpienia choroby psychicznej, jednakże pojedynczy gen nie był związany kategorycznie ze stanem, a czynniki środowiskowe również odgrywały pewną rolę w ryzyku zachorowania na depresję.

Zespół z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Holandii i Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku sekwencjonował DNA uczestników, a wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie "Biological Psychiatry".

Dane pochodzą z badania Erasmus Ruchpen Family od 22 rodzin, które zostały odizolowane w Holandii przez ostatnie dziesięciolecia. Ich niewielka grupa genowa wzmacnia rzadkie warianty, w tym NKPD1.

Wyniki były następnie replikowane w próbce osób reprezentujących populację ogólną. Jednakże zidentyfikowano różne warianty genu NKPD1.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey...

zobacz galerię

"Jesteśmy pierwszymi, którzy wykazali w tym kontekście możliwe powiązania genetyczne" - powiedziała w oświadczeniu współautorka dr Najaf Amin z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmus. Dodała, że ma nadzieję, że odkrycia umożliwią naukowcom ukierunkowanie leczenia depresji na poziomie molekularnym i pozwolą zmierzyć i zdiagnozować chorobę w obiektywny sposób.

"NKPD1 może być jednym z takich mechanizmów molekularnych" - powiedziała.

Odkrycia opublikowano po tym, jak naukowcy z Australii uruchomili największe na świecie badanie genetyczne dotyczące depresji. Naukowcy poinformowali ABC News w Australii, że mają nadzieję, iż około 20 000 osób w kraju zaoferuje im próbki swojej śliny, aby ułatwić im prowadzenie ich badania Australian Genetics of Depression.

W Polsce depresja to wciąż wstydliwy temat. Osoby chore unikają wizyt u psychologa, ponieważ boją się stygmatyzacji i oceniania przez innych. Choć coraz więcej osób cierpi na różne zaburzenia psychiczne, wizyta u psychologa to nadal wstyd.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Depresja dotyczy w Polsce nawet ok. 1,5 mln osób. Liczba osób chorych stale rośnie. Na coraz więcej przypadków depresji nakłada się bardzo szybkie tempo i ogromne ilości stresujących sytuacji, z którymi ludzie spotykają się na co dzień.

Głównie z tego względu depresja najczęściej dotyka osób aktywnych zawodowo, czyli między 20 a 40 rokiem życia. Częściej na depresję chorują kobiety, jednak to mężczyźni są obarczeni większym ryzykiem podjęcia prób samobójczych, które częściej kończą się śmiercią.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza