Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Według badań brak odpowiedniej ilości snu może okazać się zabójczy

Zdrowy styl życia wymaga od nas również odpowiedniej ilości snu. Lekarze uczulają więc, że dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu musimy zapewnić sobie od 6 do 8 godzin odpoczynku.

Zobacz film: "Ile snu potrzebuje organizm człowieka?"

Większość z nas wie, że sen to zdrowie, ale mimo to mamy problemy, żeby się wysypiać.

Brak odpowiedniej ilości snu może zwiększać ryzyko śmierci u osób z zespołem metabolicznym
Brak odpowiedniej ilości snu może zwiększać ryzyko śmierci u osób z zespołem metabolicznym (Shutterstock)

Negatywny wpływ niedoboru snu na zdrowie został już zbadany i potwierdzony przez wielu ekspertów na przestrzeni lat.

W nowym badaniu wykazano bowiem, że mniej niż sześć godzin snu może prawie podwoić ryzyko zgonu u osób z zespołem metabolicznym, który jest określany jako połączenie cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i otyłości.

10 sposobów na lepszy sen
10 sposobów na lepszy sen [10 zdjęć]

Bezsenność żywi się osiągnięciami nowoczesnego życia: światłem komórki, tabletu lub zegarka elektronicznego

zobacz galerię

Badanie wykazało ponadto, że osoby z zespołem metabolicznym, które spały ponad sześć godzin są o 1,49 razy bardziej narażone na zgon z powodu udaru. Z kolei ci, którzy spali mniej niż sześć godzin, byli o około 2,1 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób serca lub udaru mózgu.

Naukowcy powiedzieli, że u osób, które dłużej spały, ryzyko śmierci było niewielkie.

Główny autor analizy, Julio Fernandez-Mendoza, adiunkt z Uniwersytetu w Pensylwanii, powiedział, że osoba, która nie zapewnia sobie odpowiedniej ilości snu, a u której można zaobserwować kilka czynników ryzyka chorób serca, powinna zadbać o wymaganą ilość snu oraz udać się do lekarza, jeśli chce obniżyć ryzyko zgonu z powodu choroby serca lub udaru mózgu.

Do badania, opublikowanego w "Journal of American Heart Association", zespół wybrał 1 344 dorosłe osoby (średnia wieku 49 lat, 42 proc. mężczyzn), które zgodziły się spędzić jedną noc w laboratorium snu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Wyniki wykazały, że 39,2 proc. uczestników miało co najmniej trzy czynniki ryzyka – wysoki wskaźnik masy ciała BMI (powyżej 30) i podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, wysokie ciśnienie krwi, stężenie cukru we krwi i stężenie trójglicerydów na czczo.

Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego ponad 16 lat zmarło 22 proc. uczestników.

Fernandez-Mendoza powiedział, że przyszłe badania kliniczne są konieczne w celu ustalenia, czy wydłużenie snu w połączeniu z obniżeniem ciśnienia krwi i poziomu glukozy, poprawi prognozy u osób z zespołem metabolicznym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza