Trwa ładowanie...

We krwi Kamila Durczoka wykryto nordazepam. Co to za lek?

Kamil Durczok, który pod koniec lipca 2019 roku spowodował poważny wypadek drogowy, miał we krwi nie tylko alkohol, ale także substancję psychotropową o nazwie nordazepam – wynika z badań medycyny sądowej.

1. Nie tylko alkohol

Kamil Durczok, powodując wypadek na autostradzie A1, był nie tylko pod wpływem alkoholu, ale i środków odurzających – wynika z badań medycyny sądowej. We krwi kierowcy – oprócz 2,6 promila alkoholu, wykryto śladowe ilości nordazepamu. Działanie tego związku może utrzymywać się do kilku dni po zażyciu.

2. Nordazepam - co to za lek?

Nordazepam to związek zaliczany do grupy benzodiazepinów, stosowany w zaburzeniach psychosomatycznych oraz łagodzeniu różnego rodzaju napięć. Wypisywany jest przez lekarzy specjalistów w przypadku bezsenności, stanów lękowych i psychoz. Substancja działa uspokajająco, nasennie i przeciwdrgawkowo. Osłabia też napięcie mięśni.

3. Skutki uboczne

Nordazepam obniża również ciśnienie tętnicze krwi, co może powodować bóle i zawroty głowy. Zdaniem specjalistów nie powinien być stosowany przez kierowców, kobiety w ciąży czy karmiące piersią. W połączeniu z alkoholem jego efekty ulegają spotęgowaniu.

4. Nordazepam - środek narkotyczny

Nordazepam w Polsce dostępny jest tylko na receptę i ma potencjalne właściwości narkotyczne w przypadku stosowania dużych dawek. Znajduje się wśród substancji nadużywanych w celach niemedycznych. Ze statystyk policyjnych wynika, że wielu kierowców powodujących wypadki, będących pod wpływem środków odurzających, ma ten lek we krwi w sporym stężeniu, znacznie przekraczającym dawki terapeutyczne. Nordazepam ma również silne działanie uzależniające.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza