Trwa ładowanie...

Wdowi garb - co to jest, przyczyny, leczenie, masaż, ćwiczenia

Wdowi garb to problem występujący przede wszystkim u kobiet. Schorzenie dopada głównie kobiety po pięćdziesiątym roku życia. U osób z wdowim garbem zaobserwować możemy nieestetycznie wyglądającą narośl, która występuje w okolicach połączenia odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Wśród przyczyn schorzenia lekarze najczęściej wymieniają: pracę przed komputerem, depresję, a także predyspozycje genetyczne. Jak pozbyć się tego problemu zdrowotnego? Jakie ćwiczenia na wdowi garb warto wykonywać?

spis treści

1. Co to jest wdowi garb?

Wdowi garb, zwany również bawolim karkiem, garbem szyjnym lub garbem tłuszczowym jest naroślą występującą w okolicy przejścia między kręgosłupem szyjnym, a kręgosłupem piersiowym. U większości pacjentów wdowi garb tworzy się w okolicy siódmego kręgu szyjnego oraz pierwszego kręgu piersiowego.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Deformacja na plecach swoim wyglądem może przypominać sporej wielkości kulkę. Problemowi towarzyszy przygarbiona postawa ciała, ale również widoczne wysunięcie głowy do przodu. Nietypowa nazwa schorzenia nawiązująca do wdów nie jest przypadkowa. Przypadłość ta bardzo często dotyczy seniorek oraz kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Warto nadmienić, że z wdowim garbem borykają się również młode osoby, zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Przyczyny wdowiego garbu

Najczęstsze przyczyny wdowiego garbu:

 • regularna praca przy komputerze, w trakcie której przyjmujemy nieprawidłową postawę ciała,
 • zmniejszona masa mineralna kości w przebiegu osteoporozy,
 • problemy związane z kręgami kręgosłupa (przykładem może być kręgozmyk),
 • brak aktywności fizycznej,
 • prezydospozycje genetyczne,
 • depresja, długotrwały smutek,
 • nadwaga oraz otyłość.

3. Czy wdowi garb można wyleczyć?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy wdowi garb można wyleczyć. Tak, wdowi garb można wyleczyć, musimy jednak być niezwykle zdyscyplinowani i bardzo cierpliwy, bowiem zniwelowanie tego problemu bywa dość czasochłonne. Wdowi garb można zlikwidować za pomocą odpowiednich zabiegów oraz masaży fizjoterapeutycznych, a także ćwiczeń na wdowi garb. W sklepach medycznych zakupić możemy również poduszkę ortopedyczną, która znacznie poprawia jakość snu u pacjentów. Niezwykle pomocna w leczeniu tej przypadłości okazuje się także orteza na wdowi garb.

4. Masaż na wdowi garb

Masaż na wdowi garb powinien być wykonany przez specjalistę w gabinecie fizjoterapii. Dzięki takiej formie terapii możemy zniwelować dolegliwości bólowe pleców, rozluźnić nadmiernie spięte mięśnie, odzyskać ruchomość poszczególnych fragmentów kręgosłupa. U pacjentów, którzy borykają się z problemem wdowiego garbu fizjoterapeuci stosują masaż leczniczy oraz masaż poprzeczny mięśnia czworobocznego, mięśnia zwanego dźwigaczem łopatki, mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego, mniejszego mięśnia piersiowego, większego mięśnia piersiowego oraz najszerszego mięśnia grzbietowego. W zależności od lokalizacji, za masaż na wdowi garb musimy zapłacić od stu do nawet stu pięćdziesięciu złotych.

5. Ćwiczenia na wdowi garb

Ćwiczenie pierwsze:

Stajemy na podłodze, podnosimy ręce do góry w taki sposób, by nasze ciało tworzyło literę Y. Prostujemy łokcie, a następnie przenosimy barki maksymalnie do tyłu. W takiej pozycji pozostajemy przez trzydzieści sekund. Powtarzamy czynność trzykrotnie. Ten rodzaj ćwiczenia na wdowi garb jest niezwykle skuteczny.

Ćwiczenie drugie:

Podchodzimy bardzo blisko ściany, podnosimy prawą rękę do góry, a następnie kładziemy ją na powierzchni ściany. Kierujemy głowę w prawą stronę, a następnie pochylamy ją do tyłu. Wytrzymujemy w tej pozycji piętnaście sekund. Ćwiczenie powtarzamy trzy razy, pamiętając o zmianie ręki (przy unoszeniu lewej ręki pamiętamy, że głowa powinna być skierowana w lewą stronę).

Ćwiczenie trzecie:

Kładziemy się na brzuchu. W chwili, w której czoło będzie dotykało podłoża, należy wyprostowane ręce rozłożyć na boki. W kolejnym kroku unosimy ręce do góry w taki sposób, by łopatki znajdowały się blisko kręgosłupa. Pozostajemy w tej pozycji przez dziesięć sekund, a następnie opuszczamy ręce. W tym ćwiczeniu należy wykonać dwadzieścia powtórzeń.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Wdowi garb
Wdowi garb (Adobe Stock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza