Trwa ładowanie...

Wczesne objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego może objawiać się na wiele sposobów. Bóle brzucha, zgaga, biegunka i zaparcia to tylko niektóre z nich. Warto poznać symptomy i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Niestety, liczba zachorowań na ten nowotwór wciąż rośnie.

Zobacz film: "W młodym wieku zachorowała na raka jelita grubego"

1. Diagnostyka

Onkolodzy podkreślają, że w leczeniu nowotworów bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Dlatego też warto obserwować swoje ciało i niepokojące sygnały konsultować z lekarzem. Zdaniem ekspertów w przypadku raka jelita grubego kluczowe jest jednak nie tylko samo obserwowanie ciała, ale także ilości i jakości wypróżnień.

Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych
Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych [5 zdjęć]

Każdego roku na raka jelita grubego zapada ponad 13 tys. Polaków, z czego ok. 9 tys. umiera. Dotąd choroba...

zobacz galerię

Liczba zachorowań na raka jelita grubego w Polsce wciąż rośnie. Eksperci podają, że w 2010 roku odnotowano 16 tys. przypadków. Obecnie jest ok. 115 tys. chorych. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2025 roku może zachorować ok. 24 tys. osób (15 tys. mężczyzn i 9,1 tys. kobiet), a w 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 28 tys. chorych.

2. Wczesne objawy raka

Niektóre z tych objawów mogą przypominać inne schorzenia jelit. Jednak warto czasem sprawdzić i wykluczyć, czy aby na pewno nie jest to początek nowotworu. Wczesna diagnostyka może bowiem uratować nam życie.

Co więc powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim zmiany w sposobie i regularności wypróżnień. Ciągłe zaparcia lub biegunka przez dłuższy okres są sygnałem, że w jelitach dzieje się coś złego. Podobnie jest w przypadku przewlekłych wzdęć. . Lekarze podkreślają, że powinno się także obserwować wydalany stolec. Jeżeli zaobserwujemy w nim krew, może to być początek nowotworu. Zaniepokoić powinien też jego kształt. Jeżeli kał jest bardzo wąski zachodzi podejrzenie, że coś go blokuje w jelitach.

Wśród wczesnych objawów raka jelita grubego wymienia się także ostre bóle żołądka, a nawet całego brzucha.

Zaniepokoić powinny nas również złe wyniki badań. Jeżeli wykażą spadek żelaza we krwi może to być związane z nieprawidłową pracą jelit. Zdarza się też, szczególnie u kobiet, że towarzyszy temu też znaczny spadek wagi i złe samopoczucie spowodowane m.in. przez powracającą zgagę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.