Trwa ładowanie...

Wczesne objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego może objawiać się na wiele sposobów. Bóle brzucha, zgaga, biegunka i zaparcia to tylko niektóre z nich. Warto poznać symptomy i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Niestety, liczba zachorowań na ten nowotwór wciąż rośnie.

Zobacz film: "W młodym wieku zachorowała na raka jelita grubego"

1. Diagnostyka

Onkolodzy podkreślają, że w leczeniu nowotworów bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Dlatego też warto obserwować swoje ciało i niepokojące sygnały konsultować z lekarzem. Zdaniem ekspertów w przypadku raka jelita grubego kluczowe jest jednak nie tylko samo obserwowanie ciała, ale także ilości i jakości wypróżnień.

Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych
Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych [5 zdjęć]

Każdego roku na raka jelita grubego zapada ponad 13 tys. Polaków, z czego ok. 9 tys. umiera. Dotąd choroba...

zobacz galerię

Liczba zachorowań na raka jelita grubego w Polsce wciąż rośnie. Eksperci podają, że w 2010 roku odnotowano 16 tys. przypadków. Obecnie jest ok. 115 tys. chorych. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2025 roku może zachorować ok. 24 tys. osób (15 tys. mężczyzn i 9,1 tys. kobiet), a w 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 28 tys. chorych.

2. Wczesne objawy raka

Niektóre z tych objawów mogą przypominać inne schorzenia jelit. Jednak warto czasem sprawdzić i wykluczyć, czy aby na pewno nie jest to początek nowotworu. Wczesna diagnostyka może bowiem uratować nam życie.

Co więc powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim zmiany w sposobie i regularności wypróżnień. Ciągłe zaparcia lub biegunka przez dłuższy okres są sygnałem, że w jelitach dzieje się coś złego. Podobnie jest w przypadku przewlekłych wzdęć. . Lekarze podkreślają, że powinno się także obserwować wydalany stolec. Jeżeli zaobserwujemy w nim krew, może to być początek nowotworu. Zaniepokoić powinien też jego kształt. Jeżeli kał jest bardzo wąski zachodzi podejrzenie, że coś go blokuje w jelitach.

Wśród wczesnych objawów raka jelita grubego wymienia się także ostre bóle żołądka, a nawet całego brzucha.

Zaniepokoić powinny nas również złe wyniki badań. Jeżeli wykażą spadek żelaza we krwi może to być związane z nieprawidłową pracą jelit. Zdarza się też, szczególnie u kobiet, że towarzyszy temu też znaczny spadek wagi i złe samopoczucie spowodowane m.in. przez powracającą zgagę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza