Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Wczesne objawy białaczki. Łatwo można pomylić je z symptomami innych chorób

Osłabienie, gorączka czy ciągłe zmęczenie mogą być pierwszymi objawami białaczki, a nie infekcji wirusowej. Bardzo łatwo je przeoczyć lub pomylić z innymi chorobami. Jak rozpoznać wczesne objawy nowotworu krwi?

Zobacz film: "Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?"

spis treści

1. Białaczka to choroba, która atakuje z ukrycia

Białaczka określana w medycynie jako leukemia jest to grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Są one ściśle powiązane z występowaniem komórek nowotworowych we krwi i szpiku.

Przy tej chorobie skład krwi jest zaburzony, czyli niedojrzałe białe krwinki przeważają nad prawidłowymi komórkami. Z tego powodu układ immunologiczny nie pełni swojej określonej funkcji, a działanie poszczególnych organów może być upośledzone.

Podział i klasyfikacja białaczek wynikają najczęściej ze względu na:

 • linię pochodzenia - białaczki szpikowe i białaczki limfatyczne,
 • przebieg choroby - białaczki ostre (szpikowe, limfoblastyczne) i białaczki przewlekłe (szpikowe, limfocytowe).

2. Czym różni się białaczka ostra od przewlekłej?

Białaczka ostra rozwija się szybko, jej objawy mogą pojawić się nagle. Jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowana, to śmierć może nastąpić nawet w ciągu kilku tygodni. Natomiast białaczka przewlekła przebiega łagodnie i pozwala na przeżywalność 10-20 lat.

Tak naprawdę białaczka może wystąpić u każdej osoby. Choć ryzyko wystąpienia tej choroby nowotworowej jest wysokie u dzieci, młodzieży oraz osób powyżej 50. roku życia.

3. Wczesne objawy białaczki, na które należy zwracać uwagę

Pierwsze objawy białaczki mylone są często z innymi chorobami, np. infekcją wirusową. We wczesnym stadium choroby mogą pojawić się objawy takie jak:

 • bóle kostne i w okolicy stawów,
 • bóle brzucha,
 • gorączka,
 • depresja,
 • męczliwość,
 • osłabienie,
 • powiększone węzły chłonne w różnych częściach ciała, zwłaszcza na szyi, pod pachą oraz w pachwinie,
 • brak apetytu,
 • bladość skóry,
 • krwawienie z nosa i dziąseł (szczególnie widoczne przy myciu zębów).

Wczesnym objawem białaczki są również zmiany na skórze - siniaki, czerwone plamki czy skaza krwotoczna. W miarę dalszego rozwoju choroby zaczynają również pojawiać się inne symptomy.

4. Podstawowe badania w diagnostyce białaczki

W przypadku zauważenia u siebie tych objawów należy udać się do lekarza. Do podstawowych badań w diagnostyce białaczki należą:

 1. morfologia krwi, która dostarczy informacji poglądowych na temat krwinek czerwonych, krwinek białych oraz płytek krwi,
 2. biopsja szpiku kostnego polegająca na nakłuciu kości (przeważnie biodrowej) specjalną igłą i pobraniu niewielkiej ilości szpiku, próbki zostają przekazane do laboratorium w celu analizy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza