Trwa ładowanie...

Ważny Temat - Migrena pod kontrolą

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy. Pojawia się średnio u 11 proc. ludzi na świecie, z czego większość to kobiety. Pojawia się głównie w czasie dojrzewania, a skłonności do niej mają podłoże genetyczne u 50 proc. pacjentów.

Migrena charakteryzuje się przede wszystkim tym, że ból jej towarzyszący jest bardzo silny i pulsujący. Odczuwa się go jednostronnie. Najczęściej też towarzyszą mu dodatkowe symptomy, takie jak: nadwrażliwość na światło (czasem wręcz światłowstręt), dźwięki oraz otaczające nas zapachy, nudności, a w niektórych przypadkach również wymioty.

Zazwyczaj ataki bólu w migrenie trwają kilka godzin, jednak zdarza się, że mogą nie mijać nawet przez kilka dni.

Bardzo często tego rodzaju ból wyłącza całkowicie z codziennych aktywności, a ulgę może przynieść spokój oraz leżenie w ciszy. Koniecznym jest podjęcie leczenia farmakologicznego, które przede wszystkim ma na celu złagodzenie bólu. Warto jak najszybciej rozpocząć stosowanie leków, by nie dopuścić do rozwinięcia się pełnego ataku migrenowego.

W leczeniu migreny nie zawsze skuteczne są leki z grupy NPLZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), dlatego zaleca się stosowanie leków na bazie kwasu tolfenamowego, który co prawda należy do NLPZ, ale jest lepiej wchłanialny i bezpieczniejszy. Należy zażyć lek na początku napadu migreny, by zatrzymać rozwój bólu.