Trwa ładowanie...

Szczepienie przeciwko Covid-19. Do tych krajów polecisz na wakacje bez testów i szczepienia

Szczepienie przeciwko Covid-19 to jeden ze sposobów, dzięki któremu Polacy będą mogli odbyć zagraniczne podróże w okresie wakacyjnym. Po przylocie do Gruzji podróżujący zobligowani są okazać dokument potwierdzający przyjęcie pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową). Warto dodać, że do niektórych państw nasi rodacy będą mogli polecieć lub pojechać zarówno bez testów, jak i bez szczepienia. Zobacz, o których krajach mowa.

spis treści

1. Do jakich krajów można podróżować bez testu?

Wielu Polaków zastanawia się, do których krajów można podróżować bez okazywania testu na obecność koronawirusa lub bez szczepienia przeciwko Covid-19. Okazuje się, że turyści będą mogli bez problemu udać się do takich krajów jak Chorwacja czy Cypr.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1.1. Słowenia

Słowenia oferuje nam mnóstwo atrakcji turystycznych. Możemy polecieć do niej zarówno bez testu, jak i bez szczepienia. Warto zaznaczyć jednak, że jeśli chcemy zarezerwować miejsce kampingowe, nocleg w hotelu czy stolik w restauracji, musimy okazać negatywny wynik testu na Covid-19 (wykonany na przestrzeni ostatnich czterdziestu ośmiu godzin) lub dokument potwierdzający, że zostaliśmy poddani szczepieniu przeciw koronawirusowi.

Alternatywą jest również dokument, w którym uwzględniona jest informacja o tym, że w przeszłości chorowaliśmy już na Covid-19. Wymóg nie dotyczy małych dzieci, a także nastolatków, którzy nie ukończyli jeszcze osiemnastego roku życia, a są pod opieką osób spełniających wyżej wymienione warunki.

1.2. Hiszpania

Hiszpania jest państwem chętnie odwiedzanym przez Polaków. Osoby, które wybierają się do tego kraju na wczasy między 21 a 27 czerwca, nie będą musiały okazywać żadnych dodatkowych zaświadczeń na temat swojego stanu zdrowia.

Nie powinny zapominać jednak o wypełnieniu dostępnego w Internecie formularza sanitarnego. Informację na ten temat podała niedawno ambasada hiszpańska. Obowiązkowy formularz FCS, dostępny jest się na stronie: www.spth.gob.es (możliwe jest wypełnienie go w języku angielskim, niemieckim, francuskim bądź hiszpańskim).

1.3. Gruzja

Jeśli wybierasz się do Gruzji samolotem, będziesz zmuszony okazać zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową). Rząd Gruzji oczekuje od przyjezdnych dokumentu potwierdzającego szczepienie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim.

W trakcie kontroli możesz okazać dokument poświadczający przyjęcie szczepienia na Covid-19 lub Unijny Certyfikat COVID (tzw. paszporty covidowy), który jest dostępny w Internetowym Koncie Pacjenta. Warto zaznaczyć, że w Gruzji nie obowiązuje konieczność wykonywania testu na obecność koronawirusa tuż przed wjazdem lub przylotem do kraju.

1.4. Cypr

Osoby, które wybierają się w sezonie wakacyjnym do Cypru nie będą musiały okazywać w trakcie kontroli ani wyników testu na Covid-19, ani dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia.

Przed wyjazdem warto jednak pamiętać o wypełnieniu formularza zdrowotnego. Niektóre osoby mogą zostać poddane losowym badaniom, które potwierdzą lub wykluczą obecność koronawirusa.

1.5. Chorwacja

Chorwacja słynie z nietuzinkowych żwirkowych i kamienistych plaż. Wielu ludzi uwielbia wracać do tego kraju, ze względu na wyjątkowe, malownicze widoki i przepyszne jedzenie.

Warto zaznaczyć, że Polacy mogą podróżować do Chorwacji bez okazywania wyniku testu na obecność Covid-19 czy certyfikatu potwierdzającego szczepienie.

Nie wymagane jest również odbycie dodatkowej kwarantanny. Nasi rodacy mogą podróżować do Chorwacji na takich samych warunkach, jakie panowały jeszcze przed pandemią.

1.6. Niemcy

Osoby podróżujące do Niemiec za pośrednictwem drogi lądowej, nie będą musiały przedstawiać negatywnego wyniku testu na Covid-19. Turyści nie będą musieli również okazywać dokumentu, który potwierdzałby przyjęcie szczepienia przeciwko koronawirusowi. Podróżujący nie muszą także przechodzić żadnej kwarantanny. Warto zaznaczyć jednak, że sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku osób podróżujących drogą lotniczą.

Turyści podróżujący do Niemiec samolotem muszą okazać przed wejściem na pokład negatywny wynik testu antygenowego. Obowiązek szczepień nie dotyczy dzieci, które nie ukończyły jeszcze sześciu lat.

1.7. Grecja

Grecja jest państwem usytuowanym w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Dotychczas osoby podróżujące do tego kraju musiały w trakcie kontroli okazywać negatywny wyniku testu na obecność koronawirusa (dokładniej negatywny wynik testu PCR, który turysta wykonał maksymalnie 72 godz. przed przybyciem do Grecji).

Grecki rząd podjął decyzję o dwóch ważnych zmianach w procesie kontroli zdrowotnej. 19 czerwca władze tego kraju podały informację o tym, że w trakcie kontroli respektowany będzie wynik testu antygenowego, który jest znacznie tańszy od testu PCR.

Osoby, które wykonały już dwa szczepienia na Covid-19 (a ostatnie szczepienie zostało wykonane co najmniej 14 dni wcześniej) nie muszą wykonywać testu. Mogą powołać się na Unijny Certyfikat COVID, który jest dostępny w Internetowym Koncie Pacjenta. W trakcie kontroli mogą okazać również zaświadczenie informujące kontrolerów o tym, że osoba przeszła już chorobę (2-9 miesięcy wcześniej).

1.8. Tunezja

Władze Tunezji wymagają od osób podróżujących okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa lub dokument potwierdzający, że dana osoba została w pełni zaszczepiona. Podróżny może okazać również dokument potwierdzający przejście Covid-19. Wymóg nie dotyczy dzieci do dwunastego roku życia.

1.9. Bułgaria

Polacy, którzy zaplanowali swoje wakacje w Bulgarii powinni mieć na uwadze, że władze tego kraju oczekują od osób podróżnych okazania negatywnego wyniku testu antygenowego (wykonanego maksymalnie czterdzieści osiem godzin przed kontrolą) lub testu PCR (wykonanego maksymalnie siedemdziesiąt dwie godziny wcześniej). Negatywny wynik testu na obecność koronawirusa można również zastąpić zaświadczeniem, które potwierdza, że podróżujący ma za sobą dwie dawki szczepienia przeciwko Covid-19. Kolejnym rozwiązaniem jest również zaświadczenie o przebyciu koronawirusa. Wymóg dotyczący zaświadczeń lub testów nie dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia.

1.10. Albania

Albania otworzyła swoje granice dla turystów w czerwcu 2020 roku. Osoby podróżujące z naszego kraju nie muszą po przylocie, przyjeździe do tego kraju okazywać negatywnego wyniku testu PCR ani antygenowego. Nie muszą także odbywać kwarantanny.

Władze Albanii apelują jednak o przestrzeganie obowiązku noszenia maseczki w pomieszczeniach zamkniętach. Proszą również turystów o przestrzeganie dystansu społecznego.

Noszenie maseczek wymagane jest w miejscach transportu publicznego, centrach handlowych, supermarketach, sklepikach czy innych punktach usługowych. Wszystkie osoby podróżujące do tego kraju zobowiązane są mieć przy sobie wypełniony i wydrukowany druk wjazdowy.

1.11. Egipt

Egipt to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji. Osoby, które zaplanowały urlop właśnie w tym kraju będą musiały w trakcie kontroli okazać zaświadczenie o tym, że nie są zakażone koronawirusem. Kontroler może poprosić nas o negatywny wynik testu PCR, który został wykonany maksymalnie siedemdziesiąt dwie godziny wcześniej. Obostrzenia nie dotyczą dzieci do lat sześciu.

1.12. Czarnogóra

Czarnogóra jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków podróżniczych. Polacy uwielbiają ten kraj za wyjątkowe szlaki górskie, niesamowite plaże czy zabytkowe miejsca. Czy do tego kraju Polacy również mogą podróżować bez szczepienia czy testów?

Okazuje się, że tak. Nie tylko nasi rodacy, ale również inni obywatele Unii Europejskiej będą mogli przekroczyć granice Czarnogóry bez okazywania wyników testu na obecność Covid-19.

Zasada ta będzie obowiązywała do 2 lipca bieżącego roku. Osoby, które zdecydują się na wycieczkę do Czarnogóry powinny pamiętać jednak o najważniejszych zasadach bezpiecznego wypoczynku. W hotelowych częściach wspólnych podróżujący powinni nosić maseczki. Podobne obostrzenia obowiązują w zamkniętych przestrzeniach transportu publicznego, lokalach usługowych. Turyści powinni pamiętać także o przestrzeganiu dystansu społecznego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza