Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Wagina - budowa, kształty, higiena

Wagina to inaczej kobieca pochwa, jednak przyjęło się nazywać też zewnętrzną część narządów rodnych kobiety - wargi sromowe mniejsze i większe, łechtaczkę oraz wzgórek łonowy. Choć wydaje się, że jest to po prostu narząd, jak każdy inny, to jednak każda wagina jest inna. Nie należy obawiać się nietypowego kształtu, ponieważ wynika od z indywidualnych procesów rozwojowych każdej kobiety. Są jednak pewne sprawy, o których należy wiedzieć albo które często są pomijane.

Zobacz film: "Temperament seksualny"

spis treści

1. Budowa i charakterystyka waginy

Wagina to końcowy odcinek kobiecego układu rozrodczego. Zwykle ma około 8cm długości i 3 cm szerokości. Jej elastyczne włókna pozwalają na rozszerzanie się do nawet kilkukrotnie większych rozmiarów, co umożliwia po pierwsze wprowadzenie penisa, a po drugie - urodzenie dziecka naturalną metodą.

Wagina wyścielona jest błoną śluzową, która wytwarza białą lub przezroczystą wydzielinę (w zależności od momentu cyklu i podniecenia kobiety).

Przez waginę wydostaje się także złuszczony nabłonek w postaci miesiączki. Pochwa otoczona jest z zewnątrz wargami sromowymi - mniejszymi i większymi.

Powyżej znajduje się łechtaczka nazywana często damskim penisem (ponieważ jest silnie ukrwiona i w chwilach podniecenia nabrzmiewa i staje się bardzo wrażliwa). Waginę od góry otacza wzgórek łonowy.

W przypadku dziewic dolna część pochwy zamknięta jest przez błonę dziewiczą, która pęka podczas pierwszego stosunku płciowego.

W waginie znajduje się też ujście cewki moczowej.

1.1. Różne rodzaje wagin

Ze względu na kształt, waginę można podzielić na kilka podstawowych typów.

O pierwszym z nich mówi się, kiedy zarówno wargi sromowe większe, jak i mniejsze, są małe. Taki kształt nazywany jest często "Barbie". Genitalia wydają się wówczas ukryte.

Drugi typ to sytuacja, w której wargi sromowe mniejsze wystają z większych. taka budowa nazywana jest "motylkiem". Najczęściej nie ma żadnych konsekwencji zdrowotnych, jednak zbyt duży przerost warg sromowych mniejszych nad większymi może powodować ból podczas stosunku. Wówczas należy zgłosić się na zabieg labioplastyki i operacyjnie zmniejszyć wystające wargi.

Trzecim typem waginy określa się przerost warg sromowych większych nad mniejszymi. Ten rodzaj nazywany jest "bułeczką". Wargi sromowe mniejsze są w takim przypadku zupełnie niewidoczne.

Istnieją także asymetryczne wargi sromowe. To oznacza, że jedna z warg mniejszych może być krótsza lub dłuższa od drugiej. Podobnie w przypadku warg większych. Taką budowę waginy spotyka się bardzo często u kobiet.

Należy tutaj zaznaczyć, że o ile kształt warg sromowych nie utrudnia życia seksualnego, nie należy martwić się ich kształtem. Każdy z tych typów jest normalny i nie jest powodem do wstydu czy niepokoju.

Zobacz też:

2. Wpływ porodu na pochwę

Elastyczność waginy pozwala na przyjście dziecka na świat metodą naturalnego porodu, jednak warto wiedzieć, że nie jest w stanie od razu wrócić do wyjściowego kształtu.

Aby wagina znów osiągnęła rozmiar sprzed porodu, potrzeba mniej więcej 6 - 8 tygodni. Dobrze jest wówczas wstrzymać się ze współżyciem, aby pozwolić tkankom na regenerację. Warto wykonywać także ćwiczenia mięśni Kegla.

3. Higiena kobiecych miejsc intymnych

Optymalne pH waginy to 4.5. Nie trzeba wiele wysiłku, aby utrzymać waginę w czystości - wystarczy regularne podmywanie bez użycia drażniących detergentów. Trzeba też uważać na płyny do higieny intymnej, jeśli są mocno perfumowane. Specjaliści zalecają używanie zwykłego mydła o jak najprostszym składzie.

Ważne jest też, że wagina ma zdolność samoistnego czyszczenia się, a więc nie ma potrzeby stosowania produktów myjących częściej niż raz dziennie. Wyjątkiem jest miesiączka - wówczas warto podmywać się częściej, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji bakteryjnych. Należy też często zmieniać tampony i podpaski.

Należy też pamiętać o właściwym i dokładnym osuszaniu miejsc intymnych po kąpieli i wizycie w toalecie.

3.1. Wagina - czego nie należy robić

W pielęgnacji waginy ważnych jest kilka wskazówek. Przede wszystkim absolutnie nie należy stosować produktów do irygacji.

Taki zabieg usuwa z waginy pałeczki kwasu mlekowego, który występuje naturalnie w błonach śluzowych. Ich niedobór zwiększa ryzyko infekcji.

Ważne jest także, aby nie stosować wkładek codziennie. Korzystanie z nich regularnie może wpływać niekorzystnie na strefy intymne, dlatego że wkładki takie zazwyczaj słabo przepuszczają powietrze, co zwiększa ryzyko infekcji.

Wkładki stosuje się tylko, aby wchłonęły upławy występujące przed i po miesiączce.

Choć często praktykuje się gry wstępne z wykorzystaniem czekolady czy bitej śmietany, jednak nie jest to najlepszy pomysł. Są to produkty składające się głównie z cukru, który jest idealną pożywką dla bakterii i drobnoustrojów.

4. Erogenne strefy w pochwie

Wagina jest wyjątkowo mocno unerwiona, dlatego jej penetracja (w wyniku stosunku, pieszczot czy masturbacji) sprawia kobiecie wiele przyjemności.

Infekcje pochwy - przyczyny i zapobieganie (WIDEO)
Infekcje pochwy - przyczyny i zapobieganie (WIDEO)

Zapalenie pochwy jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt kobiet u ginekologa. Infekcje pochwy wywołujące...

zobacz galerię

Istnieje teoria, według której na przedniej ścianie waginy znajduje się szczególnie wrażliwe miejsce, zwane punktem G. Ma bardziej "chropowatą" strukturę niż reszta pochwy, a stymulowana pozwala na więcej przyjemności.

Punkt G łatwiej jest stymulować w pozycjach seksualnych, w których penis dotyka przedniej ściany waginy - między innymi na pieska i na łyżeczkę.

Warto wiedzieć, że choć orgazm pochwowy (czyli odczuwany w wyniku stymulacji ścian waginy) jest bardzo intensywny, nie jest jednak najczęściej występujący. Zdecydowanie częściej spotyka się orgazm łechtaczkowy.

Nie należy więc martwić się, jeśli kobieta czasem nie odczuwa intensywnej przyjemności ze strony pochwy - z reguły jest to zupełnie normalne i nie powinno powodować dyskomfortu w życiu seksualnym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza