Trwa ładowanie...

Waga w ciąży - przyrost masy ciała, ćwiczenia po porodzie

Waga w ciąży to problem dla wielu kobiet. Dbanie o szczupłą linię jest bardzo ważne dla większości kobiet. Również w czasie ciąży zwracamy uwagę na to, ile przybieramy na wadze i jak to się odbije na naszej figurze po urodzeniu dziecka.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Przyrost masy ciała w ciąży

Jak wzrasta waga w ciąży? Jakiej utraty wagi można spodziewać się po porodzie? Co zrobić, by zachować zgrabną sylwetkę? Takie pytania zadaje sobie każda przyszła mama.

Waga w ciąży wzrasta przeciętnie o 20%, czyli zwykle około 12-14 kilogramów (średnio 12,8 kilograma). Taka większa waga w ciąży jest konieczna, aby dziecko rozwijało się prawidłowo. W zwiększonej wadze w ciąży wcale nie tkanka tluszczowa jest najważniejsza. Bowiem na wzrost masy ciała w ciąży tłuszcz wpływa jedynie w niewielkim stopniu. Dużo ważniejsze są inne składowe. I tak, jeśli waga w ciąży wzrosła o 12,8 kilograma to:

Czyli ciężarna, której waga w ciąży zwiększyła się o 12,8 kg w czasie ciąży, po porodzie będzie miała około 3,5 kilogramów do zrzucenia.

Początkowo waga w ciąży w bardzo niewielkim stopniu wzrasta. Przez pierwsze 8 tygodni jest to zaledwie ok. 650 gramów - praktycznie nie do zauważenia. Jednak już po 20. tygodniu trwania ciąży waga w ciąży może wzrosnąć o dodatkowe 4 kg. Zaledwie 10 tygodni później, czyli na początku 30. tygodnia waga w ciąży wzrasta o 8,5 kilograma, by do 40 tygodnia osiągnąć docelowe 12,8 dodatkowych kilogramów.

Pocieszające jest to, że tuż po porodzie masa ciała spada gwałtownie o około 5 kilogramów. Przybranie na masie w ciąży do 15 kilogramów jest naturalne i pozostawia świeżo upieczonej mamie zaledwie kilka kilogramów do zrzucenia po zakończeniu połogu.

Jednakże w czasie ciąży może pojawiać się silny głód i duża ochota na jedzenie więcej niż zwykle. Może to łatwo doprowadzić do dodatkowej nadwagi nie tyle związanej z ciążą, co ze złym trybem życia. Taka mama może mieć w konsekwencji cukrzycę ciężarnych i duży problem z powrotem do wagi sprzed ciąży.

Tymczasem nadmierne ograniczanie spożywanych przysmaków może spowodować gorszy rozwój płodu. Badania donoszą, że dzieci kobiet odchudzających się w ciąży miały zdecydowanie niższy iloraz inteligencji niż tych jedzących normalnie.

Jak zatem znaleźć złoty środek? Po pierwsze, należy pilnować, by waga w ciąży wzrastała prawidłowo, po drugie, by ilość przyjmowanych kalorii oscylowała w okolicach 2500 kcal dziennie. Dieta powinna być zbilansowana, bogata w witaminy, mikroelementy, białko, tłuszcze wysokiej jakości oraz węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.

2. Jak zadbać o sylwetkę w ciąży

Dobrą metodą na zadbanie o własną sylwetkę jest też wykonywanie ćwiczeń po porodzie. Istotne są tu zwłaszcza ćwiczenia mięśni brzucha, w przypadku porodu siłami natury już w pierwszych dniach po porodzie można rozpocząć delikatne i stopniowo nasilane ćwiczenia. Pozwala to uniknąć przepuklin i przyśpiesza powrót do formy.

Natomiast w przypadku cięcia cesarskiego konieczne jest zrośnięcie się nie tylko rany skóry, lecz także głębokich warstw mięśni, co może potrwać kilka tygodni. Intensywniejsze ćwiczenia powinny poczekać do czasu zakończenia połogu, czyli 6 tygodni.

Pamiętajmy, że karmienie piersią jest dobre dla dziecka, ale również dla mamy. Pozwala między innymi na znacznie łatwiejsze zrzucenie dodatkowych kilogramów, które pojawiły się w związku z ciążą. Ciąża i poród nie muszą wiązać się z utratą zgrabnej sylwetki na zawsze. Przy prawidłowej diecie waga w ciąży nie wzrośnie i dzięki właściwemu postępowaniu po porodzie można szybko wrócić do wyglądu sprzed ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza