Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

W Wielkiej Brytanii odnotowano więcej przypadków raka prostaty niż raka piersi

W Wielkiej Brytanii dramatycznie wzrosła liczba zachorowań na nowotwór prostaty. Eksperci uważają, że dane te potwierdzają, że poprawiła się wykrywalność raka. Panowie zaczęli się badać profilaktycznie. Mówi się o "efekcie Fry’a i Turnbulla".

Zobacz film: "5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste"

1. Wykrywalność raka prostaty poprawiła się

Public Health England opublikowało dane dotyczące zapadalności na raka gruczołu krokowego. Okazało się, że w 2018 roku w Wielkiej Brytanii zarejestrowano wzrost zachorowań o 8 tysięcy w stosunku do roku poprzedniego. Co więcej, odnotowano więcej przypadków raka prostaty (49 029) niż raka piersi (47 476). Jak eksperci tłumaczą ten dramatyczny wynik?

Wzrost zachorowań na raka prostaty odnotowano w Wielkiej Brytanii
Wzrost zachorowań na raka prostaty odnotowano w Wielkiej Brytanii (iStock)

Otóż ich zdaniem zdecydowanie na plus wzrosła świadomość panów na temat choroby. Coraz częściej pojawiają się oni u lekarza w celu zrobienia badań profilaktycznych. Wykrycie choroby na wczesnym etapie rzutuje przecież na dalsze rokowania.

Według aktualnych danych odsetek 5-letnich przeżyć pacjentów z rakiem prostaty w krajach Unii Europejskiej wynosi 83 proc., a w samej Polsce około 67 proc.

Stephen Fry walczy z chorobą
Stephen Fry walczy z chorobą (Facebook)

2. Objawy raka prostaty

Rak prostaty na początku może nie dawać żadnych objawów. Dopiero później pojawiają się krwiomocz, zakażenia dróg moczowych, częstomocz, trudności w oddawaniu moczu.

Bywa, że pierwszym objawem nowotworu gruczołu krokowego są bóle kostne wywołane przez przerzuty guza nowotworowego. Stąd tak ważna jest profilaktyka.

Mężczyźni coraz częściej badają prostatę
Mężczyźni coraz częściej badają prostatę (iStock)

3. Po raz pierwszy w historii raka prostaty diagnozowano częściej niż raka piersi

Naukowcy mówią o "efekcie Fry’a i Turnbulla", którzy w Wielkiej Brytanii są osobowościami telewizyjnymi i bez ogródek przyznali się, że zmagają się z chorobą.

Po wyznaniu komika oraz prezentera BBC Breakfast więcej panów zaczęło się zgłaszać na badania prostaty. Zwłaszcza, że Turnbull świadomy przerzutów na żebra i miednicę przyznał, że gdyby zbadał się wcześniej, to być może byłby dziś w lepszym stanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza