Trwa ładowanie...

W reklamie wyrobów medycznych już nie wystąpi aktor przebrany za lekarza. Rząd planuje zmiany

Będą zmiany w promocji produktów medycznych. To koniec reklam z lekarzem, który doradzi, co wziąć na ból głowy. Nowelizacja zakłada m.in., że lekarze i farmaceuci nie będą mogli promować żadnych wyrobów medycznych. Dodatkowo do promocji nie może być użyty nawet wizerunek specjalisty, czyli w spocie nie może wystąpić również aktor udający doktora.

1. Doradzi tylko Goździkowa. W spotach nie mogą już pojawiać się lekarze

Rząd chce wprowadzić ograniczenia w reklamach produktów medycznych. Najważniejsza zmiana: nie będzie można wykorzystywać wizerunku ekspertów sugerujących, że na temat produktu wypowiada się prawdziwy lekarz.

Ustawa ma uregulować m.in. kwestię możliwości reklamowania produktów, które zaliczane są do kategorii wyrobów medycznych obejmujących zarówno sprzęt medyczny, jak również preparaty lecznicze.

Zobacz film: "Skuteczność suplementów diety"

7 faktów na temat suplementów diety
7 faktów na temat suplementów diety [7 zdjęć]

Obecnie suplementy diety są bardzo popularne i ogólnodostępne. Możemy je dostać nie tylko w aptekach,

zobacz galerię

"Ustawa to pierwsza próba uporządkowania rynku wyrobów medycznych i zagwarantowania ich jakości" – podkreśla w rozmowie z Rzeczpospolitą prof. Marcin Czech, były wiceminister zdrowia.

W myśl ustawy reklama nie może sugerować, że nawet osoba zdrowa stosująca dany produkt poprawi swój stan zdrowia, czy też przekonywać, że brak jego stosowania spowoduje pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Nie może również przekonywać, że sięgnięcie po dany preparat pozwoli uniknąć kontroli lub konsultacji lekarskiej.

Autorzy ustawy chcą dzięki niej przede wszystkim ukrócić wszelkie nadużycia związane z dotychczas stosowanymi zabiegami marketingowymi producentów, które niejednokrotnie wprowadzały klientów w błąd, tworząc fałszywą wizję informacji eksperckiej. Ma to też zapobiec przypadkom stosowania wyrobów medycznych niezgodnie z przeznaczeniem.

Ustawa przewiduje szereg kar finansowych dla podmiotów, które naruszą przepisy polskiej ustawy i analogicznych rozporządzeń unijnych. Maksymalna kara może sięgnąć nawet 5 mln złotych. W projekcie zrezygnowano za to ze stosowania odpowiedzialności karnej.

Projekt ustawy o wyrobach medycznych został skierowany do konsultacji publicznych. Nadzór nad kategoryzacją i monitorowaniem wyrobów medycznych będzie sprawować Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Ustawa ma dostosować polskie przepisy do prawa unijnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza