Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kalkulator tygodnia ciąży - zasady działania , badanie USG inne metody

Kalkulator tygodnia ciąży jest bardzo potrzebny. Od tego, w którym miesiącu ciąży jest kobieta, zależy bardzo wiele. Samopoczucie, stan psychiczny, odczuwalne ruchy dziecka to zdaje się tylko te oczywiste powody, dla których warto wiedzieć, jaki jest wiek ciąży. Ale jak się tego dowiedzieć? Najlepszą metodą jest kalkulator tygodnia ciąży.

Zobacz film: "Nie wiedziała o ciąży. Do czasu porodu"

spis treści

1. Kalkulator tygodnia ciąży - zasady działania

Kalkulator tygodnia ciąży, określana także jako metoda Naegelego, to jedna z najpopularniejszych dziś sposobów obliczenia wieku ciąży, w którym miesiącu ciąży się jest. Kalkulator tygodnia ciąży pozwala także obliczyć termin porodu. Należy jednak pamiętać, iż kalkulator tygodnia ciąży nie daje rzeczywistych obliczeń – takie jest w stanie podać lekarz, a i te szacunki czasem się nie sprawdzają.

Kalkulator tygodnia ciąży pozwala też określić domniemany wiek ciąży, w tym płodu, a także określić mniej więcej datę porodu. Ta duża doza ostrożności powodowana jest tym, iż po pierwsze kalkulator tygodnia ciąży określa wiek ciąży od momentu ostatniej miesiączki, nie zaś od momentu zapłodnienia, gdyż ten jest bardzo trudno określić.

Po drugie, kalkulator tygodnia ciąży zakłada, że cykl miesiączkowy ma dwadzieścia osiem dni, co, jak wiadomo, nie jest regułą. Po trzecie kalkulator ciąży wprowadza zasadę, iż każdy miesiąc ma równo trzydzieści dni.

Po czwarte wreszcie, odgórnym założeniem kalkulator tygodnia ciąży zakłada, że rozwiązanie nastąpi po czterdziestu tygodniach. Warto jednak pamiętać, iż każdy organizm jest inny, dzieci nie rozwijają się u każdej kobiety w równym tempie, a kalkulator tygodnia ciąży nie jest tak sztywny. Stąd wynikają wszelkie odchylenia od prawdy, jednak można dowiedzieć się, w którym miesiącu ciąży jest kobieta.

Pierwsze symptomy ciąży
Pierwsze symptomy ciąży [10 zdjęć]

Większość kobiet będących w ciąży doświadcza charakterystycznych dla tego stanu objawów. Dowiedz się,

zobacz galerię

Warto wykorzystać kalkulator tygodnia ciązy i monitorować stan swojej ciąży  i na bieżąco śledzić, który miesiąc ciąży następuje, zwłaszcza, gdy zmiany nie przebiegają tak, jak powinny. Łatwiej wówczas zaplanować pewne badania, dowiedzieć się, co powinno się dziać w poszczególnych trymestrach czy tygodniach ciąży oraz przygotować się do porodu. Wiedza kobiety o tym, w którym jest miesiącu ciąży, pozwala podjąć szybkie kroki lekarzom w razie pojawienia się komplikacji.

2. Kalkulator tygodnia ciąży - badanie USG

Badanie USG uważane jest za znacznie dokładniejszą metodę określenia wieku ciąży niż kalkulator tygodnia ciąży. Zwłaszcza, jeśli jest przeprowadzone jeszcze przed końcem dziesiątego tygodnia życia płodowego. Dzięki niemu można bardzo dokładnie określić zarówno datę porodu, jak i stan rozwoju dziecka. Na podstawie wielkości pęcherzyka ciążowego oraz rozmiarów dziecka, a także innych danych wylicza się wiek ciąży i termin porodu. Im wcześniejsza wizyta u lekarza, tym dokładniejsze terminy.

3. Kalkulator tygodnia ciąży - inne metody określania wieku ciąży

Istnieją jeszcze inne metody określania wieku ciąży niż kalkulator tygodnia ciąży i badanie USG. Zdarza się, iż dopiero w zaawansowanym stadium ciąży kobiety dowiadują się o niej. Wówczas miesiąc ciąży oraz terminu porodu określa się na podstawie daty pierwszych odczuwalnych ruchów dziecka, a także wysokości dna miednicy, bowiem podnosi się ono wraz z zaawansowaniem ciąży. Takie metody są jednak znacznie mniej dokładne niż kalkulator tygodnia ciąży czy badanie USG, w szczególności, gdy pojawiają się dodatkowe czynniki utrudniające określenie, który miesiąc ciąży trwa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza