Trwa ładowanie...

Uważaj na groźne nimfy kleszcza. Można je łatwo pomylić z pieprzykiem

Wiosną coraz łatwiej o złapanie kleszcza. Wiosenna aura sprzyja spacerom i piknikom w lasach i na łąkach. Podczas przechadzek należy jednak mieć się na baczności. W krzakach i trawie kryją się nimfy kleszy. Trudniej je znaleźć na ciele, a są równie groźne, jak tradycyjne kleszcze. Jak je poznać?

Zobacz film: "Super tata wychowuje 4 niepełnosprawnych dzieci"

spis treści

1. Nimfy kleszcza. Jak je rozpoznać?

Nimfa kleszcza jest zazwyczaj przezroczysta i tylko część jej ciała ma brązowo-czarny kolor, dlatego bardzo często jest mylona ze znamionami, pieprzykami albo brudem. Nifma jest mniejsza od klasycznego kleszcza, ma zazwyczaj półtora milimetra w związku z czym trudną ją rozpoznać. Ponadto nimfa ma osiem odnóży, dzięki którym może pokonać nawet kilkadziesiąt metrów, by znaleźć żywiciela.

Osoba ugryziona przez nimfę kleszcza długo nie wie, że pasożyt znajduje się na jej ciele. Do kontaktu z lekarzem bardzo często dochodzi dopiero kiedy w organizmie pojawi się stan zapalny. Nimfa osiąga wówczas rozmiary sięgające nawet 3 milimetrów. Jest to moment, w którym po wysyceniu krwią staje się dorosłym kleszczem.

Uważaj na groźne nimfy kleszcza. Można je łatwo pomylić z pieprzykiem
Uważaj na groźne nimfy kleszcza. Można je łatwo pomylić z pieprzykiem (Getty Images)

2. Jakie choroby wywołują nimfy kleszcza?

Choć nimfy kleszcza są początkowo wielkości ziarna maku, już są w stanie przenosić te same patogeny, w tym wirusy, bakterie i pierwotniaki, którymi zakażają nas dorosłe kleszcze. Nimfy kleszcza wywołują te same choroby m.in. boreliozę, anaplazmozę czy zapalenie opon mózgowych.

Lekarze apelują, aby po każdym spacerze na łące czy w lesie dokładnie oglądać swoje ciało. Im szybciej usuniemy kleszcza, tym bardziej minimalizujemy ryzyko zakażenia wszelkimi chorobami odkleszczowymi.

3. Jak chronić się przed nimfami kleszczy?

Należy pamiętać, że ugryzienia przez nimfę kleszcza można uniknąć. W jaki sposób? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, by podczas wyjścia na łąkę, do lasu, parku oraz wszędzie tam, gdzie znajdują się krzewy i trawy, mieć na sobie ubranie zakrywające ciało. Godne uwagi są także wszelkie preparaty odstraszające kleszcze.

Nie wolno zapominać także o każdorazowym skontrolowaniu skóry po pobycie w miejscach, gdzie mogły żerować nimfy kleszczy. Pajęczaki najchętniej żerują w ciepłych i wilgotnych miejscach, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie czają się pod kolanami i pachami, w pachwinach, pępku, na brzuchu, szyi, linii włosów i za uszami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza