Trwa ładowanie...

Uwaga na wykałaczki. Mogą poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne

Chirurg Marek Karczewski ostrzega przed przypadkowym spożyciem wykałaczek, których używa się do przygotowania niektórych potraw. Jako przykład opisuje przypadek pacjenta, który przez kilka miesięcy żył z wykałaczką w przewodzie pokarmowym.

1. Używanie wykałaczek może być niebezpieczne

Karczewski przywołuje na swoim Facebooku historią pacjenta z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu. Mężczyzna kilka miesięcy wcześniej bawił się na weselu. Nie zauważył, że w pewnym momencie zjadł koreczek wraz z wykałaczką.

Jak pisze w poście Karczewski: ''Obustronnie zaostrzony kawałek drewienka przesuwał się wraz z ruchami perystaltycznymi, aż utknął w końcowym odcinku jelita cienkiego, a następnie w trzech miejscach przedziurawił jelito cienkie oraz kątnicę''. Przebił też prawy moczowód i wbił się w tętnicę biodrową wewnętrzną. To spowodowało bezpośredni stan zagrożenia dla pacjenta i było wskazaniem do operacji.

Zobacz film: "Zadbaj o jelita. Cenne wskazówki"

2. Mała wykałaczka spowodowała duże szkody

Podczas operacji, pechowemu pacjentowi oprócz wykałaczki lekarze usunęli także fragment podziurawionego jelita cienkiego i grubego. Próbowali też zszyć moczowód, ale ze względu na stan zapalny jego fragment trzeba było usunąć i zespolić ponownie z pęcherzem. Chirurdzy zaopatrzyli też tętnicę biodrową.

Połknięcie wykałaczki jest bardzo niebezpieczne. Drewniane przedmioty, które znajdą się w naszym brzuchu, nie są widoczne podczas tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Lekarze mogą je zauważyć dopiero podczas interwencji chirurgicznej.

Chirurg Marek Karczewski ostrzega i zaleca ostrożność przy spożywaniu potraw, do których użyto wykałaczek. Jak widać na tym przykładzie, mogą wyrządzić bardzo duże szkody w naszym ciele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza