Trwa ładowanie...

Uwaga na niestandardowe objawy raka piersi

Eksperci ostrzegają, że około jeden na sześć przypadków raka piersi zaczyna się od objawów innych niż podejrzany guzek.

spis treści

  Naukowcy z University College w Londynie mówią, że kobiety muszą być świadome występowania innych typowych objawów, takich jak zmiany w sutku, aby uzyskać szybką pomoc.

  W ramach badania przeanalizowano objawy występujące u 2300 kobiet z niedawno zdiagnozowanym rakiem piersi.

  Okazało się, że kobiety z objawami innymi niż guzki w piersi były bardziej skłonne odkładać wizyty u lekarza.

  Naukowcy zaprezentują swoje prace na konferencji Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem w Liverpoolu.

  Rak piersi często daje niestandardowe objawy, które powinny skłonić kobiety do szybkiej reakcji i dalszych badań
  Rak piersi często daje niestandardowe objawy, które powinny skłonić kobiety do szybkiej reakcji i dalszych badań (Shutterstock)

  Specjaliści wskazują, że na szczególną uwagę zasługują obrzęki pod pachą lub zakażenie tkanki piersi. Konsultacji lekarskiej wymaga także każda zmiana w obrębie sutka, taka jak wysypka, krwawienie lub wydzielina, a także boleność skóry piersi.

  "To badanie pokazuje, że zbyt często kobiety odkładają na później wizytę u lekarza, chociaż występują u nich objawy raka piersi" – powiedziała dr Karen Kennedy, dyrektor Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem.

  "To może być spowodowane tym, że ludzie są po prostu nieświadomi, że rak piersi może się ujawniać na wiele różnych sposobów, nie tylko poprzez obecność guzków w piersi" - dodaje.

  ZOBACZ TAKŻE:

  "W chorobie takiej jak rak piersi bardzo ważne jest, aby jak najszybciej uzyskać diagnozę, dzięku czemu możliwe jest opracowanie i uruchomienie odpowiedniego planu leczenia" – podsumowuje.

  Poniżej wymienione są objawy raka piersi, na które kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zauważą u siebie którekolwiek z nich, powinny niezwłocznie udać się na wizytę lekarską, aby uzyskać opinię specjalisty. Do niepokojących objawów raka należą:

  • nowy guzek lub wyczuwalna powierzchnia zagęszczonej tkanki w piersi, której nie było tam wcześniej;
  • zmiana wielkości lub kształtu jednej lub obu piersi;
  • zabarwiona krwią wydzielina z sutka;
  • bryła, lub obrzęk pod którąkolwiek z pach;
  • wgłębienia na skórze piersi;
  • wysypka na lub wokół brodawki;
  • zmiana wyglądu sutka, taka jak na przykład jego zapadnięcie w stosunku do całej piersi.
  6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
  6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

  Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

  zobacz galerię

  Według statystyk, około 22 proc. wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce stanowią nowotwory piersi. Rocznie w Polsce odnotowujemy około 16 000 nowych przypadków i aż 5 200 zgonów z powodu raka piersi.

  Większość tych zgonów następuje po 50. roku życia. Jednak przeżywalność pacjentów w ciągu ostatnich lat nieznacznie wzrosła, na co ma wpływ zwiększenie świadomości społecznej. We wczesnym stadium rozwoju raka piersi w Polsce diagnozuje się jedynie ok. 20 proc. przypadków.

  Ryzyko zachorowania zwiększa się do około 75 roku życia, po czym zaczyna spadać. W Polsce nowotwór piersi u mężczyzn zdarza się bardzo rzadko i stanowi około 1 proc. wszystkich przypadków.

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza