Trwa ładowanie...

GIF wycofuje krople do nosa Sulfarinol. Wykryto w nich wadę jakościową

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu w Polsce trzy serie popularnych kropli do nosa. Chodzi o Sulfarinol. W leku wykryto wadę jakościową.

Zobacz film: "Domowe mikstury na przeziębienie"

1. Kolejne serie kropli Sulfarinol wycofane

Zamieszanie wokół kropli Sulfarinol trwa od kilku miesięcy. To już trzecie wycofanie dotyczące tego produktu w tym roku. Tym razem GIF poinformował o wycofaniu z obrotu kolejnych 3 serii preparatu.

Chodzi o krople do nosa, 50 mg + 1 mg/ml o numerach serii:

  1. numer serii: 041017, data ważności: 10.2020
  2. numer serii: 061017, data ważności: 10.2020
  3. numer serii: 051017, data ważności: 10.2020
Kolejne serie kropli do nosa wycofano z obrotu
Kolejne serie kropli do nosa wycofano z obrotu (FB)

Podmiotem odpowiedzialnym jest Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy "GALENUS" z siedzibą w Warszawie. Koniecznie sprawdź, czy nie masz tej serii produktu w swojej apteczce.

2. Przyczyny wycofania leku Sulfarinol

Krople Sulfarinol są dość popularnym preparatem, który jest stosowany w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Substancją czynną w tym leku jest azotan nafazoliny połączony z sulfatiazolem. Produkt jest dostępny w aptekach bez recepty, nie powinien być jednak stosowany przez dłuższy czas. Najczęściej zaleca się pacjentom, by używali go przez kilka dni, kiedy następują nasilone objawy choroby o podłożu bakteryjnym, takie jak katar, czy obrzęk śluzówki nosa.

(GIF)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed stosowaniem wycofanych partii produktu. Jak wynika z komunikatu przekazanego przez Inspektorat, chodzi o zagrożenie związane z zanieczyszczeniem substancji czynnej użytej w kroplach. Z tego samego powodu wycofano wcześniej dwukrotnie inne serie Sulfarinolu w styczniu i lutym.

O wcześniejszej wycofanej serii kropli do nosa Sulfarinol przeczytacie tutaj.

"W związku ze stwierdzenie wady jakościowej (...) Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii przedmiotowego produktu leczniczego" - czytamy w komunikacie.

Krople do nosa Sulfarinol są często stosowane w czasie przeziębienia
Krople do nosa Sulfarinol są często stosowane w czasie przeziębienia (iStock)

Producent kropli poinformował, że nastąpi czasowa przerwa w dostawach kropli do aptek w związku "z przedłużającym się procesem rejestracyjnym nowego dostawcy jednej z substancji czynnych". Nie wiadomo, kiedy nowe serie leku trafią do aptek i hurtowni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza