Trwa ładowanie...

Kolejność jedzenia produktów może mieć wpływ na poziom cukru we krwi

Nieustannie, z roku na rok, wzrasta liczba Polaków chorujących na cukrzycę. Z badań szacunkowych wynika, że już nawet 3 miliony rodaków muszą zmagać się z tą metaboliczną chorobą, a na świecie dotyka ona już ponad 370 milionów osób.

Najnowsze badania pokazują, że na powodzenie leczenia cukrzycy wpływa nie tylko prawidłowa dieta, przyjmowanie leków i aktywność fizyczna, ale także kolejność spożywanych podczas choroby pokarmów.

1. Winne węglowodany

Pieczywo to największe źródło węglowodanów, z którego nie wszyscy diabetycy potrafią zrezygnować. I chociaż najnowsze badania udowodniły, że nie zawsze jest to konieczne, to pieczywo z białej mąki warto zastąpić pieczywem pełnoziarnistym
Pieczywo to największe źródło węglowodanów, z którego nie wszyscy diabetycy potrafią zrezygnować. I chociaż najnowsze badania udowodniły, że nie zawsze jest to konieczne, to pieczywo z białej mąki warto zastąpić pieczywem pełnoziarnistym

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Okazuje się, że spożywając białka i warzywa przed węglowodanami, wpływamy na niższy poziom cukru we krwi i insuliny po posiłku. Dieta jest kluczowym elementem w terapii cukrzycy, o którym zapomina duża część pacjentów, a zmiana nawyków żywieniowych okazuje się być dla nich nie lada trudnością.

Tymczasem węglowodany najszybciej podnoszą poziom cukru we krwi i według specjalistów w dziedzinie diabetologii powinno się je całkowicie wyeliminować z diety. Jednak większość chorych nie potrafi z nich zrezygnować.

Najnowsze badania wskazują na łatwiejszy sposób kontroli nad cukrem we krwi, bez rezygnacji z ulubionych składników pokarmowych.

2. Poziom cukru we krwi kluczem do zdrowia

Udowodniono, że poziom cukru we krwi najbardziej gwałtownie podnosi się po spożyciu węglowodanów, czyli m.in. pieczywa i słodyczy
Udowodniono, że poziom cukru we krwi najbardziej gwałtownie podnosi się po spożyciu węglowodanów, czyli m.in. pieczywa i słodyczy

Utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi ma kluczowe znaczenie dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Jeśli cukier we krwi podskoczy do zbyt wysokiego poziomu, może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet do zaburzenia pracy serca.

W trakcie przeprowadzonego eksperymentu przebadano 11 osób, które zmagały się z cukrzycą typu 2 i były otyłe. Cała grupa była doustnie leczona metforminą.

Badani otrzymali standardowy posiłek składający się z warzyw, białek, węglowodanów i tłuszczu: piersi kurczaka, brokułów z masłem, sałaty z pomidorami i nieskotłuszczowym sosem, chleba oraz soku pomarańczowego.

W czasie całego badania wszystkim osobom podano tak zbilansowany posiłek dwukrotnie.

Przed podaniem posiłku lekarze zbadali poziom cukru na czczo i pouczyli badanych o kolejności jedzenia kolejnych składników według schematu: węglowodany, białka, warzywa i tłuszcz.

Następnie naukowcy zmierzyli poziom cukru w 30, 60 i 120 minut po posiłku. Tydzień później eksperyment został powtórzony, jednak teraz kolejność produktów została zmieniona.

Tym razem pacjenci najpierw jedli tłuszcz, warzywa i białka, a następnie węglowodany. Podobnie jak tydzień wcześniej, pobrano od nich próbki krwi w ciągu 30, 60 i 120 minut po posiłku.

3. Cukrzyca a dieta

Badanie pokazało, że po zjedzeniu węglowodanów jako ostatniej części posiłku, poziom cukru we krwi uczestników był średnio niższy o 29 proc. po 30 minutach, 37 proc. po 60 minutach i 17 proc. po 120 minutach w porównaniu z wynikami uzyskanymi po pierwszym posiłku.

Poziom insuliny był również znacznie niższy, kiedy badani jako pierwsze jedli warzywa, białko i tłuszcz. I chociaż przeprowadzone badanie wymaga kontynuacji i rozszerzenia spektrum, to już teraz można powiedzieć, że każdy diabetyk cierpiący na cukrzycę typu 2 może w łatwy sposób wspomóc leczenie odpowiednim bilansowaniem swoich posiłków i kolejnością jedzenia ich składników.

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Konieczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza