Trwa ładowanie...

Usunięcie jajników a ryzyko nowotworu (WIDEO)

Zobacz film: "Usunięcie jajników a ryzyko nowotworu"

-Tak naprawdę wśród osób, bo w Stanach Zjednoczonych od jakiegoś czasu akurat taka moda na radykalne postępowanie się przyjęła, się okazało, że wśród osób, które usunęły jajniki, usunęły gruczoł piersiowy, ponad 10 do 20 procent i tak ma te ryzyko nowotworów. Pozostaje zachorowanie na nowotwór.

-Ale inny, powiedzmy na przykład nowotwór otrzewnej.

-Na przykład.

-No nie da się wyciąć otrzewnej.

-Natomiast musimy zdawać sobie sprawę, że ta cecha genetyczna związana jest z pewną predyspozycją do nowotworów. Bo to nie jest tak, że dziedziczymy nowotwór. Ten nowotwór może u nas wystąpić z większym prawdopodobieństwem, dlatego że na skutek posiadania na przykład takiej cechy, jak BECA1, procesy hamowania podziału komórkowego są zaburzone.

I to nie chodzi o to, że ta cecha wywołuje nowotwór, tylko po prostu zwiększa szansę na jego rozwój. To jest ten czynnik, który powoduje, że jeżeli byśmy postępowali tak, jak w wypadku słynnej aktorki amerykańskiej, usuwając wszystkim osobom mającym tą cechę załóżmy piersi czy jajnik to i tak nie wyeliminujemy ryzyka nowotworowego.

-Aczkolwiek zgodzi się pan doktor, że rak jajnika jest bardzo trudny w diagnostyce.

-Oczywiście, ale tą diagnostykę u osób zagrożonych tym antygenem trzeba prowadzić o wiele bardziej agresywnie w bardzo wczesnym okresie. Czyli już od 25 roku życia powinny być wykonywane coroczne USG jajników i ocena tych jajników, ewentualnie badane takie antygeny czy też białka związane z guzami nowotworowymi, takie jak CA125. Taka osoba powinna być pod bardzo ścisłą kontrolą w kontekście nowotworów piersi, czyli wykonywanie USG już znacznie wcześniej i kontrola tego gruczołu.

-A tu powiedzmy sobie diagnoza jest łatwiejsza nieco w przypadku nowotworu piersi niż nowotworu jajnika.

-Tak. Jest łatwiejsza, poza tym z reguły te nowotwory są w tej chwili już wcześniej wykrywane. Również trzeba zdawać sobie z tego sprawę, że osoby, które będą się poddawały tego typu diagnozie, takiej wstępnej profilaktyce w związku z posiadaniem tej cechy, tak naprawdę nie narażają siebie na większe komplikacje, niż to by się wydawało.

Dlaczego? Dlatego, że jak wykryjemy nowotwór na bardzo wczesnym etapie, jego terapia i postępowanie będzie na pewno skuteczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza