Trwa ładowanie...

Urodził się bez nóg i ręki. Mimo to został zapaśnikiem, kulturystą i modelem

25-letni Nick Santonastasso urodził się z rzadkim zespołem wad wrodzonych oraz bez trzech kończyn. Mimo to został zapaśnikiem, kulturystą i modelem. Nie zważa na ograniczenia fizyczne, co więcej odnosi sukcesy, uprawiając jeden z najbardziej kontaktowych sportów na świecie.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"

spis treści

1. Zespół Hanharta. Rzadka wada genetyczna

Nick urodził się z rzadkim zespołem wad wrodzonych zwanych zespołem Hanharta. Schorzenie odpowiada za porażenie nerwów czaszkowych i generuje wady kończyn. Etiologia zespołu nie jest znana. Przypuszcza się, że dzieci dziedziczą od rodziców określony zespół genów, który doprowadza do tego typu schorzeń. Dotychczas na całym świecie zdiagnozowano jedynie 12 przypadków zespołu Hanharta, z czego 8 osób zmarło.

Rodzice Nicka już na etapie płodowym wiedzieli, że ich dziecko urodzi się bez kończyn. Mimo to zdecydowali się na poród. Niepełnosprawny mężczyzna jest im dziś wdzięczny – mimo ograniczeń jakie nałożyła na niego choroba, 25-latek radzi sobie świetnie. Jest kulturystą, modelem, przedsiębiorcą, mówcą motywacyjnym oraz gwiazdą mediów społecznościowych. Na Instagramie obserwuje go niemal 600 tys. osób.

2. Nie poddał się mimo choroby

Początki były jednak trudne. Jak wspominał w jednym z wywiadów, w szkole podstawowej jego niepełnosprawność była wyśmiewana. Przeżywał wówczas kryzys i nie mógł zaakceptować swojej choroby. Podniósł się dzięki rodzinie – rodzicom i bratu, który zachęcił go do regularnych treningów i zapaśnictwa.

To właśnie wtedy postanowił, że się nie podda i mimo choroby zrobi wszystko, aby odnieść sukces w sporcie. Dziś powtarza, że to wszystko zawdzięcza rodzinie i wierze we własne możliwości.

"Największą niepełnosprawnością, jaka może dotknąć człowieka, jest złe nastawienie i niechęć do samego siebie wynikająca z braku akceptacji" – twierdzi Nick i chyba trudno nie przyznać mu racji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza