Trwa ładowanie...

Urazy a impotencja

Urazy nie są główną przyczyną zaburzeń erekcji. Szacuje się, że w USA urazy są odpowiedzialne za 13% zaburzeń erekcji pochodzenia organicznego, a operacje w obrębie miednicy, powikłane różnymi urazami, za ok. 8%. W całkowitym uszkodzeniu rdzenia kręgowego w wyniku urazu, ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji jest o wiele większe niż w przypadku uszkodzenia częściowego. Przyczyną urazów penisa może być jazda na rowerze lub operacja w obrębie miednicy.

Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

spis treści
Leczenie niepłodności u mężczyzn
Leczenie niepłodności u mężczyzn

Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się

zobacz galerię

Urazy ciała, które mogą być przyczyną zaburzeń erekcji w przyszłości to:

 • urazy w rdzenia kręgowego,
 • uraz w obrębie miednicy, dotyczące uszkodzenia nerwów i naczyń głównie tętniczych,
 • urazy penisa,
 • uraz powstałe wskutek częstej jazdy rowerem,
 • urazy wynikające z wcześniejszych operacji w obrębie miednicy (urazy pooperacyjne).

Urazy w obrębie miednicy lub operacje również są czynnikiem ryzyka wystąpienia zaburzeń erekcji.

1. Jazda rowerem a zaburzenia erekcji

Jazda na rowerze, pokonywanie dużych odległości, jest uważana za przyczynę zaburzeń erekcji poprzez urazowy wpływ na naczynia i nerwy w okolicy krocza. Ucisk powoduje czasowe spowolnienie przepływu krwi w tej okolicy co objawia się mrowieniem i brakiem czucia. Badacze z Harvard Medical School zbadali, że ryzyko wrasta, gdy jeździ się więcej niż 3 godziny w tygodniu. Obecnie są projektowane specjalne siodełka rowerowe zmniejszające traumatyzację krocza w czasie jazdy rowerem.

2. Urazy penisa a kłopoty z erekcją

Są to rzadkie sytuacje. Większość urazów polega na ostrym przerwaniu ściany ciał jamistych prącia (od 2001 roku w literaturze zanotowano 1331 przypadków złamania penisa). Aż jedna trzecia tego typów urazów powstaje w czasie nadmiernej aktywności seksualnej. Do innych urazów penisa zalicza się bardzo rzadko spotykaną amputację penisa oraz uraz drążący.

3. Urazy miednicy a problemy ze wzwodem

Zaburzenia erekcji, jako wynik urazów miednicy, najczęściej powstają w wyniku złamania kości miednicy lub stłuczeń spowodowanych w czasie wypadków samochodowych, motocyklowych lub innych wypadków komunikacyjnych. Osoba po takim urazie może pozostać z uszkodzonymi nerwami lub naczyniami (głównie tętniczymi), które nie są w stanie dostarczyć wystarczającą ilość krwi do penisa aby wywołać erekcję.

4. Urazy rdzenia a zaburzenia erekcji

Urazy rdzenia kręgowego na ogół w większości przypadków prowadzą do zaburzeń wzwodu. Operacje lub urazy rdzenia kręgowego powodują utratę kontroli nad wzwodem. Szacuje się, że nawet połowa urazów rdzenia jest powodowana przez wypadki komunikacyjne. Aby powstała erekcja ważne jest prawidłowe przechodzenia bodźca seksualnego w postaci impulsu nerwowego z głowy poprzez rdzeń kręgowy do ciał jamistych prącia. Pod wpływem tego impulsu dochodzi do uwolnienia substancji rozszerzających naczynia (NO), co powoduje napływ krwi do prącia i postanie wzwodu. Każde więc przerwanie drogi przywspółczulnego układu nerwowego, upośledza zdolność do erekcji. W zależności od typu i lokalizacji urazu na impotencję cierpi od 8 do 100% ogółu pacjentów, na zaburzenia wytrysku od 80 do 97%.

Wyróżnia się dwa rodzaje urazów rdzenia:

 • W urazie zamkniętym dochodzi do wstrząśnienia rdzenia, a objawy poprzeczne uszkodzenia takie jak porażenie kończyn, brak kontroli na zwieraczami, zaburzenia erekcji zanikają po kilku godzinach lub dniach.
 • W urazie penetrującym dochodzi do trwałego uszkodzenia rdzenia np. poprzez wklinowanie fragmentu kostnego kręgu lub krążka międzykręgowego. Najczęstszym klinicznym następstwem takiego urazu jest zespół ogniskowego uszkodzenia poprzecznego, z całkowitym lub częściowym porażeniem kończyn dolnych i czynności zwieraczy wraz z zaburzeniami seksualnymi. Po ustąpieniu ostrej fazy choroby pacjenci są zazwyczaj do końca życia inwalidami poruszającymi się na wózku.

Z czasem mogą się pojawić spontaniczne wzwody, umożliwiające nawet odbycie stosunku płciowego. Erekcje mogą być sprowokowane drażnieniem innych okolic skóry lub bodźcami psychicznymi, wzrokowymi lub dotykowymi. W nierzadkich przypadkach erekcja może występować wraz z przykurczem kończyn, zdarza się czasem po wypełnieniu pęcherza moczowego.

5. Neurogenne przyczyny impotencji

Przyczynami impotencji o charakterze neurogennym mogą być także inne schorzenia jak: cukrzyca, alkoholizm, zatrucie metalami ciężkimi, guzy rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane czy niektóre zabiegi chirurgiczne. Rehabilitacja seksualna osób z takimi schorzeniami rozwija się obecnie bardzo dynamicznie.

6. Urazy naczyń i nerwów w czasie operacji w obrębie miednicy

Podczas operacji w okolicy pęcherza, jelita grubego, odbytnicy, prostaty można uszkodzić naczynia i nerwy niezbędne do powstania erekcji członka. Nowa technika oszczędzania nerwów w czasie operacji pozwala zmniejszyć o 40-60% występowanie zaburzeń erekcji, po uszkodzeniu nerwów w trakcie zabiegów. Powrót pełnej sprawności seksualnej występuje zwykle po 6-18 miesiącach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Szafarowski
Następny artykuł: Używki a impotencja
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza