Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Uniwersalny lek na infekcje wirusowe

Naukowcy z Massachusetts testują nową uniwersalną tabletkę, która leczy infekcje wirusowe o zróżnicowanym nasileniu. Jest to możliwe dzięki ingerencji w RNA komórek zaatakowanych przez wirus. Nowe lekarstwo może stać się cenną alternatywą dla terapii antybiotykowej...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Potrzeba nowego leku przeciwirusowego

Według ekspertów nowe odkrycie może mieć takie samo znaczenie dla medycyny jak niegdyś wynalezienie antybiotyków. Antybiotyki używane w leczeniu różnorodnych infekcji bakteryjnych są nieskuteczne w zwalczaniu wirusów. Na rynku dostępne są szczepionki chroniące przed wirusami i w razie potrzeby zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów. Istnieje także wiele lekarstw przeciwwirusowych, które działając na białko wirusa, leczą takie choroby jak AIDS, opryszczka, zapalenie wątroby i niektóre typy grypy. Problem w tym, że do tej pory nie wynaleziono tabletki zwalczającej wszystkie istniejące wirusy.

NIEBEZPIECZEŃSWTO ZE WSCHODU

W dalszym ciągu trwa poszukiwanie skutecznego leku na MERS - wirus, który zbiera śmiertelne żniwo w Azji. Zobacz, a jaki sposób objawia się ta choroba.

2. Zalety nowego leku przeciwirusowego

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology wynaleźli lek o nazwie DRACO (ang. Double-stranded RNA Activated Caspase Oligomerizers). W badaniach przeprowadzonych na komórkach zwierzęcych, myszach i w końcu ludziach naukowcom udało się zwalczyć aż 15 typów wirusów, począwszy od rinowirusa (wirusa nieżytu nosa) a skończywszy na polio. Nowo wytworzony lek, ingerując w RNA, niszczy wirusy chorobotwórcze bez wyrządzania jakichkolwiek szkód zainfekowanej komórce. Dodatkową zaletą nowego leku jest fakt, iż jego zastosowanie nie prowadzi do rozwoju odporności na leki, czego nie można powiedzieć o antybiotykach. Naukowcy twierdzą, że lek może znaleźć zastosowanie w leczeniu wszystkich wirusów. Możliwe jest więc, że przypadki epidemii chorób takich jak SARS czy choroba krwotoczna ebola odejdą w zapomnienie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza