Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Ujawniono szczegóły procesu przetwarzania informacji w mózgu

Przebywając w zatłoczonej sali wykładowej, wokół ciebie znajduje się milion maleńkich zakłóceń. Ktoś szeleści w torbie, spóźnialscy otwierają drzwi, telefon wibruje lub dzwoni, kolejny słuchacz je kanapkę, a inny upuszcza długopis na podłogę. Jednak ty pozostajesz skupiony, koncentrując się na mówcy, słuchając i angażując się w rozmowę.

Nowe badania pokazują, że gdy skupiamy na czymś uwagę, informacja jest przetwarzana w sposób ciągły. Jednak kiedy próbujemy coś ignorować, postrzegamy i doświadczamy informacje falami lub jako pojedyncze sceny, jak w filmie.

Neurolog poznawczy Kyle Mathewson i Sayeed Kizuk, który uzyskał tytuł licencjata z psychologii i magistra nauk ścisłych niedawno opublikowali badania wyjaśniające to zjawisko.

"Łatwiej jest nam określić priorytety w pewnym okresie, kiedy nie jesteśmy w tym określonym miejscu na świecie" - wyjaśnia Mathewson. "To badanie pokazuje, że te dwa procesy dotyczące uczestniczenia w przestrzeni i uczestniczenia w czasie oddziałują na siebie nawzajem".

Z całej masy informacji, które do nas docierają nasze mózgi wybierają te najistotniejsze, co zwiększa naszą wydajność w pracy
Z całej masy informacji, które do nas docierają nasze mózgi wybierają te najistotniejsze, co zwiększa naszą wydajność w pracy (Shutterstock)

Mathewson wyjaśnia, że nasze mózgi działają na wielu różnych częstotliwościach, a każda częstotliwość ma inną funkcję.

"To studium zbadało oscylację 12 herców alfa, mechanizm stosowany w celu zahamowania lub zignorowania, pewnych bodźców, co pozwala nam skupić się na konkretnym czasie i przestrzeni, że doświadczamy, przy jednoczesnym ignorowaniu innych" - mówi Mathewson.

Na przykład, jeśli jest bodziec powtarzający się na całym świecie, na przykład dźwięk głosu w teatrze, fale alfa blokują się na czas tego bodźca, dzięki czemu mózg jest lepiej przygotowany do obróbki rzeczy, które występują w czasie trwania tego bodźca. Nowe odkrycia pokazują, co zaskakujące, że częściej się to zdarza w miejscach, które ignorujemy.

ZOBACZ TAKŻE:

"Jesteśmy bombardowani przez tak wiele informacji i stymulacji, że nie możemy przetwarzać ich wszystkich naraz. Czy to dojazdy do pracy, zaangażowanie się w naszą pracę, naukę w szkole lub ćwiczenia fizyczne, nasze mózgi wybierają użyteczne informacje, ignorując resztę, dzięki czemu możemy skupić się na jednym lub kilku elementach w celu podjęcia odpowiednich reakcji na świat. To badanie pomaga wyjaśnić, w jaki sposób się to dzieje" - mówi Mathewson.

Mathewson pracuje obecnie nad stymulowaniem mózgu w częstotliwościach alfa, aby zrozumieć, w jaki sposób poprawić funkcjonowanie mózgu w znaczący sposób. Na przykład, poprawa własnej zdolności koncentracji i funkcjonowania w rzeczywistych sytuacjach, takich jak praca nad projektem lub jazda na rowerze.

10 sposobów na lepszą koncentrację
10 sposobów na lepszą koncentrację [10 zdjęć]

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania,

zobacz galerię

"Lepsze zrozumienie, w jaki sposób mózg i umysł działa może nam pomóc poprawić wydajność i uwagę w naszym codziennym życiu, aby poprawić nasze bezpieczeństwo, zwiększyć wydajność pracy, osiągać lepsze wyniki w szkole i w sporcie" - wyjaśnia Mathewson.

"Jesteśmy na etapie rozwijania i testowania nowych, przenośnych technologii, aby było to możliwe" - dodaje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza