Trwa ładowanie...

U starszych osób, słabe widzenie może prowadzić do zaburzeń fizycznych i poznawczych

Prawie 65 proc. osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych ma problemy ze wzrokiem. Chociaż wiemy, że słaby wzrok może zmniejszyć zdolność starszej osoby dorosłej do funkcjonowania, do tej pory niewiele było wiadomo o tym, jak słaby wzrok wpływa (zdrowotnie lub psychicznie) na umiejętności fizyczne i poznawcze starszej osoby dorosłej.

W badaniu opublikowanym w "Journal of the American Geriatrics Society", naukowcy z niemieckich uniwersytetów i szkół medycznych zbadali 2 394 osoby dorosłe w wieku od 77 do 101 lat, aby dowiedzieć się, jak problemy z widzeniem wpływają na ich zdolności fizyczne i poznawcze.

Naukowcy przeprowadzali wywiady z uczestnikami co 18 miesięcy w latach 2003 i 2012. Poproszono uczestników, aby powiedzieli, jak często byli aktywni fizycznie i jakie działania wykonywali, w tym jazda na rowerze, długie spacery, pływanie, gimnastyka, prace ogrodowe, czy dbanie o ludzi.

Naukowcy zwrócił się również z pytaniem, jak często uczestnicy czytali, pisali, grali na instrumentach, rozwiązywali krzyżówki, czy trenowali pamięć, grając w karty, gry planszowe, szachy, czy też jak często są zaangażowani byli w różne działania społeczne.

Problemy ze wzrokiem osób starszych mają wpływ na ich umiejętności fizyczne, poznawcze i kontakty społeczne
Problemy ze wzrokiem osób starszych mają wpływ na ich umiejętności fizyczne, poznawcze i kontakty społeczne (Shutterstock)

Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę ich zaburzeń widzenia w skali, która obejmowała "bez zmiany jakości widzenia", "łagodne upośledzenie" oraz "ciężkie lub głębokie upośledzenie". Naukowcy zapytali również, czy uczestnicy mieli choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca lub udar mózgu, i jak ciężkie są to choroby.

Podczas drugiej tury wywiadów 36 miesięcy po rozpoczęciu badania, większość uczestników stanowiły kobiety, których średni wiek wynosił 82 lata. W większości były to osoby samotne, wdowcy lub osoby rozwiedzione i żyjące samotnie. Prawie 80 proc. uczestników nie zgłaszała żadnych zaburzeń widzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak po drugim etapie badania, zaburzenia widzenia zwiększały się z czasem, a częstość występowania aktywności fizycznych i psychicznych uczestników zmniejszyła się,  szczególnie w kwestii działań, takich jak jazda na rowerze, długie spacery, gimnastyka i ogrodnictwo. Rozwiązywanie krzyżówek i czytanie książek również podlegało ograniczeniu ze względu na zaburzenia wzroku.

Badacze doszli do wniosku, że gdy wzrok starszej osoby dorosłej gwałtownie się pogarszałał, ich udział w zajęciach fizycznych i psychicznych również się osłabiał. Zespół zasugerował, że skoro większości przypadkom utraty wzroku można zapobiec, strategie odroczenia utraty wzroku mogą również pomóc opóźnić spadek fizycznej i psychicznej aktywności wśród osób starszych.

Choć proces starzenia się wzroku jest nieodwracalny, to istnieje wiele domowych sposobów na to, aby zadbać o oczy. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby unikać czynników szkodliwych, pamiętać o odpowiedniej diecie, higienie pracy, używaniu kropli nawilżających i preparatów zawierających luteinę. Takie codzienne proste czynności pozwolą na opóźnienie starzenia się oczu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza