Trwa ładowanie...

Tyroksyna – rola, niedobór, nadmiar, badania

Tyroksyna to jeden z hormonów produkowanych przez tarczycę. Tyroksyna jest produkowana i uwalniana przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Jaką rolę ma tyroksyna w organizmie? Kiedy wykonuje się badanie stężenia tyroksyny w organizmie? Jak oddziałuje na nasze ciało niedobór tyroksyny?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Rola tyroksyny

Tyroksyna wpływa na procesy metaboliczne, takie jak wchłanianie glukozy oraz rozpad tłuszczów. Co więcej, tyroksyna wpływa na pracę gruczołów płciowych, laktację i reguluje płodność. Proces produkcji tyroksyny jest ściśle kontrolowany przez podwzgórze i przysadkę mózgową. Kiedy poziom tyroksyny w organizmie spada, podwzgórze wydziela hormon, który pobudza tarczycę do rozpoczęcia nowej produkcji.

2. Niedobór tyroksyny

Niedobór tyroksyny prowadzi do niedoczynności tarczycy i w efekcie obniżony zostaje poziom przemiany materii. Niski poziom tyroksyny prowadzi do obrzęku śluzowatego i zmniejszonej aktywności psychomotorycznej.

3. Nadczynność tarczycy

Nadmiar tyroksyny prowadzi do nadczynności tarczycy. Efekt ten najczęściej występuje w chorobie Gravesa-Basedowa. Choroba objawia się nadpobudliwości, nerwowością, wytrzeszczem, tachyarytmią i zwiększoną męczliwością mięśni.

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)
Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Czym jest nadczynność tarczycy? Nadczynność tarczycy to stan, w którym w organizmie wytwarzana jest

zobacz galerię

4. Badanie poziomu tyroksyny

W celu zbadania poziomu tyroksyny, przeprowadza się badanie krwi na stężenie hormonów tarczycy. Badanie polega na ocenie czynności tarczycy. Wskazaniami do przeprowadzenia badania stężenia tyroksyny we krwi są takie objawy jak: zmniejszony apetyt, zaparcia, chłodna i sucha skóra, senność, spowolnienie czynności życiowych. Powyższe objawy wskazują na niedoczynność tarczycy. Badanie oceniające czynność tarczycy przeprowadza się także u osób, u których zaobserwowano: nagłą utratę wagi, bezsenność, zmęczenie.

Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?
Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę? [6 zdjęć]

Tarczyca może przysparzać nam wielu problemów. Cierpimy na jej niedoczynność, nadczynność lub zmagamy

zobacz galerię

Wskazaniami do przeprowadzenia badania stężenia tyroksyny jest także przerośnięty gruczoł tarczycowy — wole, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – choroba Hashimoto, choroby przysadki. Badanie wykonuje się także w celu skontrolowania skuteczności leczenia przeciwtarczycowego, leczenia raka tarczycy, a także niedoczynności tarczycy. Wskazaniem może być także diagnozowanie niepłodności u kobiet.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza