Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Tylu Polaków nie umierało od czasu wojny. W 2018 roku rekordowa liczba zgonów

Do niedawna odnotowywano rosnący przyrost naturalny. Jednak w 2018 roku ta tendencja zmieniła się. Nie tylko urodziło się mniej dzieci, ale i więcej Polaków zmarło. Ilość zgonów w 2018 roku jest najwyższa w powojennej historii Polski.

Zobacz film: "Chłopiec umiera po powąchaniu ryby. Tragedia przy obiedzie"

1. Rekordowa liczba zgonów w 2018

Już w 2018 powróciła tendencja spadkowa, jeśli chodzi o ilość urodzeń. W dodatku odnotowano rekordową ilość zgonów. W minionym roku umarło 414 tys. Polaków. To największa ilość zmarłych w skali roku od czasów wojny.

Nie spodziewano się takiego wyniku. Szacowano, że podobny poziom umierania w skali roku może być odnotowywany w latach 30. XXI wieku, czyli za ponad dekadę.

Polskie społeczeństwo się starzeje. Kobiety obecnie żyją średnio 82 lata, a mężczyźni o 8 lat mniej. Jednak sam ten fakt, że żyjemy dłużej, nie stanowi odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak wielu Polaków zmarło w minionym roku.

Wciąż do najczęstszych przyczyn śmierci należą choroby serca i układu krążenia oraz nowotwory. Uważa się też, że na tle innych krajów Europy wypadamy niekorzystnie pod względem szybkości diagnostyki i wdrożenia skutecznego leczenia.

2. Rośnie liczba zgonów, spada liczba narodzin

Od dawna mówiono o tym, że przyrost naturalny w Polsce spada i będzie nadal spadać. Chwilowy boom urodzeniowy, w którym niektórzy upatrywali zasług polityki prorodzinnej, szybko wyhamował. Najbardziej prawdopodobną jego przyczyną jest fakt, iż dzieci licznie urodzone w latach 2016-2017, to potomstwo tzw. wyżu demograficznego z lat osiemdziesiątych. Dlatego w dalszej perspektywie z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że zmiany polityki społecznej nie mają realnie dużego wpływu na dzietność. Społeczeństwo polskie będzie się starzeć i coraz liczniej umierać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza