Trwa ładowanie...

42-latka miała raka jelita grubego. Wstydziła się pierwszych objawów, dziś ostrzega innych

Adele Roberts, brytyjska gwiazda radiowa, przeszła niedawno poważną operację. Okazało się, że kobieta choruje na raka jelita grubego. Dziś z dystansem podchodzi do choroby i pokazuje swój worek stomijny, który będzie towarzyszył jej już zawsze.

spis treści

1. Niespodziewana diagnoza i trudna operacja

42-letnia prezenterka BBC Radio 1 za pośrednictwem mediów społecznościowych podzieliła się swoją historią. Jej celem było zaapelowanie, by nie lekceważyć nawet pozornie błahych dolegliwości.

Adele Roberts dzieli się swoją historią o raku jelita grubego
Adele Roberts dzieli się swoją historią o raku jelita grubego (Instagram)

"Będę szczera, wstydziłam się, ale wiedziałam też, że to może być coś poważnego" – tak zaczęła swoją opowieść o raku jelita grubego.

Problemy trawienne nie były spowodowane alergią pokarmową, jak początkowo sądziła Adele. W rzeczywistości były symptomami raka jelita grubego. Kobieta przeszła operację usunięcia guza.

Polega ona na usunięciu fragmentu jelita zajętego przez nowotwór wraz z marginesem zdrowych tkanek. W zależności od rozmiaru guza i jego umiejscowienia postępowanie chirurgiczne wygląda inaczej. Niekiedy, gdy guz jest położony bardzo nisko, konieczne jest poprowadzenie końcowego odcinka jelita grubego przez powłoki jamy brzusznej.

Tak było u Adele, która do końca życia będzie musiała mieć stomię, czyli tzw. sztuczny odbyt. Jej celem jest odprowadzenie na zewnątrz kału do specjalnego worka, nazywanego workiem stomijnym.

Stomia wciąż jest tematem tabu – pacjenci zmuszeni do życia z nią często czują się wykluczeni i osamotnieni. Adele Roberts za pośrednictwem Instagrama chce edukować społeczeństwo i oswajać je z tym problemem.

Dlatego też bez skrępowania pokazała swoim fanom worek stomijny przymocowany do ciała, a nawet zapytała o to, jaki kolor worka powinna wybrać.

"Jestem posiniaczona (...), ale wracam do zdrowia i ta mała torebka stomijna pomogła mi uratować życie. Nadal uczę się o nią dbać" – napisała na Instagramie.

Posty dotyczące raka – operacji i konieczność założenia stomii – odbiły się szerokim echem w mediach w Wielkiej Brytanii.

Prezenterka radiowa podchodzi do choroby i stomii z dystansem
Prezenterka radiowa podchodzi do choroby i stomii z dystansem (Instagram)

Fani Roberts postanowili okazać jej wsparcie, przyznając, że nikt lepiej niż ona nie poradziłby sobie z nową, krępującą sytuacją.

2. Objawy raka jelita grubego

Instagram przysłużył się Adele do edukowania społeczeństwa na temat raka jelita grubego – który wciąż jest tematem wstydliwym. Tymczasem nowotwór może dotykać również młode osoby i długo rozwijać się niezauważony.

Dlaczego? Bo dolegliwości, jakie daje, często są bagatelizowane – zrzucane na karb diety, alergii pokarmowej czy zatrucia. Są to:

 • krew w stolcu,
 • anemia (spowodowana krwawieniem do światła jelita grubego),
 • uczucie niepełnego wypróżnienia,
 • zmiana rytmu wypróżnień – biegunki lub zaparcia,
 • bóle brzucha,
 • parcie na stolec z jednoczesnym problemem z oddawaniem kału,
 • tzw. ołówkowate stolce ,
 • nudności, wymioty,
 • wyczuwalny guz w obrębie jamy brzusznej,
 • nieuzasadniona utrata wagi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza