Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Pomimo tego, że zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce wciąż spada, to niestety nadal znajdujemy się na czele krajów europejskich ze względu na śmiertelność tej choroby. Aby zwrócić uwagę na problem, jakim jest rak szyjki macicy i zachęcić kobiety do badań, co rok obchodzimy Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W tym roku rozpoczął się 25 stycznia i trwać będzie do końca miesiąca.

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"

spis treści

1. Świadomość Polek a RSM

Trwający Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy poprzez liczne akcje i kampanie ma uświadomić Polki, czym jest ta groźna choroba oraz zachęcić do regularnych badań i profilaktyki. Co roku blisko 3 tysiące kobiet dowiaduje się, że cierpi na RSM. Niestety Polki wciąż nieregularnie wykonują badania ginekologiczne. Właśnie dlatego wiele z nich po usłyszeniu diagnozy nie ma już szans na wyleczenie. Rak szyjki macicy jest na tyle podstępny, że początkowo nie daje żadnych objawów, dlatego kobiety nie zgłaszają się do lekarza. Polki wciąż nie są świadome tego, że wczesna diagnoza daje szanse na całkowite wyleczenie, a ich strach przed pójściem do lekarza wynika z obawy przed usłyszeniem niepomyślnej diagnozy.

2. Niepokojące statystyki

Według najnowszych badań Światowej Organizacji Zdrowia wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy wynosi w Polsce 12,2 na 100 tysięcy mieszkańców, natomiast wskaźnik zgonów 5,4 na 100 tysięcy. Wyższy wskaźnik zachorowalności występuje tylko w Rumunii (29,9), na Węgrzech (16,6), na Słowacji (15,8) i w Czechach (13,8), ale w Czechach przeżywa 63,6% chorych kobiet, a na Słowacji – 57,1%. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej wskaźnik zachorowalności jest kilkukrotnie niższy. W Finlandii wynosi 3,7, w Hiszpanii – 6,3 w Niemczech – 6,6, a we Włoszech – 6,8. Uświadomienie kobietom takich statystyk ma udowodnić, jak poważny jest to problem i jak wiele kobiet w naszym kraju umiera na tę odmianę raka, a jednocześnie zachęcić do regularnych cytologii. Tylko w 2012 roku na raka szyjki macicy zachorowało 2,7 tysiąca kobiet, z których umarło 1,6 tysiąca. Tak wysoka śmiertelność wynika jedynie z późnej diagnozy, którą przecież można przyspieszyć, wykonując regularne badania profilaktyczne.

W Polsce, zwłaszcza wśród starszych pokoleń, panuje przekonanie, że badanie cytologiczne może jedynie przyspieszyć rozwój choroby. To nieprawda. Cytologia to badanie bezbolesne, które powinno zostać wpisane na listę regularnie wykonywanych badań przez każdą z nas. Właśnie w tym celu w ramach Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy zorganizowano kampanię edukacyjną „Dla niej. Możemy więcej”.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza