Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 dla dzieci w USA. Jest zgoda FDA

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na szczepienie dawką przypominającą preparatu Pfizer/BioNTech dzieci w wieku 5-11 lat. Ma być podawana co najmniej pięć miesięcy po szczepieniu podstawowym.

Zobacz film: "Dlaczego warto szczepić dziecko przeciw COVID?"

spis treści

1. "Najlepsza ochrona przed poważnymi skutkami"

Decyzja musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Dawka przypominająca ma być podawana co najmniej pięć miesięcy po zakończeniu podstawowego cyklu szczepień.

FDA zezwoliła na szczepienie dzieci dawką przypominającą
FDA zezwoliła na szczepienie dzieci dawką przypominającą (Getty Images)

- Chociaż duża część zachorowań na COVID-19 u dzieci przebiega łagodniej niż u dorosłych, podczas fali infekcji wywołanych wariantem Omikron zakaziło się więcej dzieci niż wcześniej, najmłodsi częściej też trafiali do szpitali - czytamy w komunikacie FDA.

Dodano, że dzieci, które przeszły nawet łagodną infekcję mogą doświadczać długotrwałych skutków zdrowotnych zakażenia.

- FDA zezwala na użycie jednorazowej dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19 Pfizer-BioNTech dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia, by zapewnić im ciągłą ochronę przed COVID-19. Szczepionki są bezpieczne i pozostają najlepsza formą ochrony przed COVID-19 i poważnymi skutkami tej choroby - podkreślono.

2. Badania potwierdziły bezpieczeństwo i skuteczność

W USA jak na razie nie dopuszczono do użycia szczepionki Pfizer-BioNTech przeciwko COVID-19 dla dzieci poniżej 5 lat. Stosowanie preparatu w grupie wiekowej 5-11 lat zatwierdzono w październiku 2021 r. Rozszerzenie zezwolenia dla tej grupy o dawkę przypominającą poprzedzono odpowiednimi badaniami, które potwierdziły skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki - zaznaczyła FDA.

W czwartek sprawą stosowania trzeciej dawki szczepionki u dzieci zajmą się zewnętrzni eksperci CDC. Po zasięgnięciu ich opinii ostateczną decyzję dotyczącą podawania dawki przypominającej dzieciom w wieku 5-11 lat podejmie dyrektor CDC.

Według danych CDC, 28,8 proc. dzieci z grupy wiekowej 5-11 lat przeszło podstawowy cykl szczepień przeciwko COVID-19 - to najmniejszy odsetek z wszystkich grup wiekowych.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza