Trwa ładowanie...

Tryptolid lekiem na raka

Pismo „Nature Chemical Biology” opublikowało wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, zgodnie z którymi tryptolid, stanowiący składnik rośliny stosowanej w tradycyjnej chińskiej medycynie, może pomóc chorym cierpiącym na nowotwory...

spis treści

1. Zastosowanie tryptolidu

Lei gong teng, czyli Tripterygium wilfordii, jest rośliną tradycyjnie stosowaną w leczeniu gorączki, obrzęków, czyraków i reumatyzmu. Badania wskazują, iż zawarty w niej tryptolid ma właściwości immunosupresyjne, przeciwzapalne, antykoncepcyjne i przeciwnowotworowe, dlatego też może znaleźć zastosowanie w terapii wielu chorób i dolegliwości.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Przeciwnowotworowe właściwości tryptolidu

Tryptolid odkryto w 1972 roku. Działanie tej substancji polegało na hamowaniu wzrostu komórek, jednak szczegóły dotyczące tego mechanizmu nie były do końca poznane. Z tego względu amerykańscy naukowcy postanowili zbadać wpływ tryptolidu na komórki HeLa, wywodzące się z komórek raka szyjki macicy. W trakcie badania kontrolowano ilości nowego DNA, RNA i białek produkowanych w tych komórkach. Okazało się, że tryptolid blokował RNAPII – jedną z trzech grup enzymów komórek nowotworowych, przez co w komórkach tych doszło do znacznego spowolnienia tworzenia nowych białek i DNA, i niemal natychmiastowego zahamowania produkcji nowego RNA. Po bardziej szczegółowych testach uczeni odkryli, że tryptolid wiąże się z jednym z białek biorących udział w transkrypcji RNA, a tym samym je blokuje. Eksperymenty na zwierzętach potwierdziły skuteczność tej substancji w leczeniu chorób nowotworowych i reumatycznych oraz w zapobieganiu odrzutom przeszczepów skóry. Dalsze badania mogą doprowadzić do opracowania leku, który być może okaże się pomocny w leczeniu chorych na raka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Tryptolid lekiem na raka
Tryptolid lekiem na raka (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza