Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Trypofobia - czym jest, przyczyny, objawy, leczenie

Istnieje ponad 700 rodzajów fobii, jedną z nich jest trypofobia, która ujawnia się na widok małych dziurek. Osoby z tym zaburzeniem często walczą z nieprzyjemnymi dolegliwości, takimi jak ból głowy, dreszcze czy uczucie wstrętu. Czy trypofobię można leczyć i jakie są przyczyny tego zaburzenia?

Zobacz film: "Jakie fobie mają polskie gwiazdy? "Boję się narkotyków""

spis treści

1. Czym jest trypofobia?

Pojęcie pochodzi z greki i jest połączeniem słów "trypo" - wiercić oraz "fobos" - lęk. Trypofobia to występowanie strachu i lęku na widok skupiska dziur niewielkich rozmiarów.

Zaburzenie wiąże się z występowaniem charakterystycznych objawów, ale mimo to nie znajduje się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 ani nie zostało zaliczone do odmian fobii przez APA (American Psychiatric Association).

2. Przyczyny trypofobii

Przyczyny trypofobii nie są do końca poznane, ale szuka się ich na płaszczyźnie ewolucyjnej. Strach może być związany z jadowitymi gadami, które są pokryte dziurkowaną skórą lub gniazdem groźnych owadów.

Trypofobia może być też wynikiem mechanizmu obronnego wobec chorób zakaźnych, charakteryzująch się zminami skórnymi (np. odra, tyfus czy szkarlatyna).

3. Objawy trypofobii

Osoba cierpiąca na trypofobię odczuwa nieprzyjemne dolegliwości na widok plastru miodu, folii bąbelkowej, wanny wypełnionej pianą lub napowietrzonej czekolady. Najczęstsze symptomy to:

 • ból głowy,
 • gęsia skórka,
 • przyspieszone bicie serca,
 • automatyczne odwrócenie wzroku w drugą stronę,
 • dreszcze,
 • uczucie duszności,
 • trzęsienie dłoni,
 • nagła panika,
 • uczucie wstrętu.

4. Trypofobia w życiu codziennym

Wiele osób słysząc o trypofobii ma sceptyczne podejście i sądzi, że zaburzenie nie ma wpływu na codzienne życie. Niestety osoby, których dotyczy trypofobia mogą czuć się niezrozumiałe, wyśmiewane i ignorowane.

5. Leczenie trypofobii

Wielu specjalistów jest zdania, że skutecznym rozwiązaniem może być wygaszanie fobii, które polega na kreowaniu pozytywnych emocji. Proces jest długotrwały, ale regularny kontakt z obrazem wywołującym lęk skutkuje wyciszeniem objawów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza