Trwa ładowanie...

Trichoskopia – charakterystyka, przebieg, wskazania, inne metody

Trichoskopia to nowoczesna metoda badania włosów. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne i przeprowadza je specjalista trycholog. Podczas trichoskopii oceniana jest zarówno struktura włosów, jak i stan skóry głowy.

spis treści

1. Co to jest trichoskopia

Trichoskopia jest nowoczesną metodą badania skóry głowy oraz włosów. Opiera się ona na technice dermoskopii lub wideodermoskopi. Dzięki tej metodzie możliwa jest ocena struktur na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej oraz górnych warstw skóry właściwej i włosów. Podczas badania trichoskopii specjalista ocenia łodygi włosów oraz struktury skóry głowy.

Zobacz film: "Badania w RZS"

Bardzo ważnym postępem w badaniu skóry głowy oraz włosów, jakie niesie ze sobą trichoskopia, jest możliwość badania bez konieczności pobierania włosów do badania za pomocą mikroskopii świetlnej. Drugim ważnym postępem jest możliwość odróżniania łysienia. Dzięki trichoskopii można odróżnić łysienie androgenowe kobiet z przewlekłym łysieniem telogenowym, różnicować łysienie plackowate z trichotillomanią oraz różnicować różne postacie łysienia bliznowaciejącego.

Trichoskopia może być także wykorzystywana do różnicowania chorób zapalnych skóry - zwłaszcza do odróżniania łuszczycy od łojotokowego zapalenia skóry.

2. Przebieg trichoskopii

Badanie, jakim jest trichoskopia, wykonywane jest za pomocą videodermatoskopu. Za pomocą kamery przystawionej do skóry głowy lekarz trycholog uzyskuje nawet 70-krotne powiększenie na ekranie monitora, dzięki czemu dokonuje analizy włosów i skóry głowy. Podczas trichoskopii lekarz uzyskuje obraz z trzech obszarów: części skroniowych, potylicznej i czołowej. Do badania nie trzeba się wcześniej specjalnie przygotowywać. Trzeba jednak pamiętać, że po wszelkich zabiegach fryzjerskich (jak np. farbowanie) trzeba odczekać około 2 tygodni, aby wykonać trichoskopię.

Dobrze jest także, jeśli włosy przed badaniem nie będą myte około 2 lub 3 dni. W tym czasie nie wolno używać także żadnych pianek do włosów, olejków oraz lakieru. Badanie trwa około 30 minut i jest całkowicie bezbolesne. Po trichoskopii nie występują żadne powikłania. Można wykonywać je w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży.

3. Łamliwość włosów

Trichoskopia jest przeznaczona dla osób, którym nadmiernie wypadają włosy (ponad 100 włosów dziennie) oraz przerzedzają się. Osobom, które zmagają się z łysieniem plackowatym, także zaleca się badanie trichoskopii w celu diagnostyki oraz monitorowania przebiegu leczenia. Kolejnym wskazaniem do badania są wszelkie zmiany w obrębie skóry głowy np.: plamki, guzki, rumienie. Trichoskopię wykonuje się także u osób, które zmagają się z łamliwością włosów.

Zobacz także:

4. Inne metody leczenia włosów

Inną od trichoskopii metodą badania włosów, najbardziej powszechną, jest trichogram. Można w tym celu wykonać również biopsję. Trichogram polega na ocenie włosów dostarczonych przez pacjenta. Badanie obejmuje ocenę zakończenia włosów, ocenę ich stanu oraz struktury. Biopsja natomiast polega na wycięciu niewielkich kawałków skóry głowy około 4 mm, dzięki czemu można dokonać analizy skóry głowy oraz mieszków włosowych w różnych fazach wzrostu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza