Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Traumatolog - kim jest i czym się zajmuje

Traumatolog to blisko sporewniony z ortopedą lekarz, którego zakres obowiązków jest podobny, jednak nieco się różni. Kiedy powinniśmy zgłosić się do traumatologia i jak może nam pomóc w kłopocie?

Zobacz film: "Fałszywy ortopeda leczył ludzi"

spis treści

1. Kim jest traumatolog?

Tramatolog to lekarz, który jednocześnie jest ortopedą, ale ma nieco większe od niego kompetencje. Oprócz ogólnie pojętych schorzeń narządów ruchu (czyli głównie urazów mięśni i stawów), traumatolog zajmuje się także zaburzeniami pracy całego szkieletu, w tym także chorobami tkanek i kości.

Traumatolog leczy urazy powstałe na skutek wypadków, ale także schorzenia narządu ruchu o innej przyczynie. Jego dziedzina obejmuje ponadto niektóre schorzenia naczyń krwionośnych i układu nerwowego.

2. Kiedy zgłosić się do traumatologa?

Na wizytę do traumatologa warto umówić się wówczas, kiedy dokuczają nam dolegliwości bólowe lub odczuwamy problemy z poruszaniem się. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka jest przyczyna odczuwanych objawów, traumatolog będzie lepszym wyborem, niż ortopeda.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Traumatolog, przez to, że zajmuje się nie tylko samymi stawami, dostrzega znacznie więcej potencjalnych schorzeń, które charakteryzują się zgłaszanymi przez nas objawami. Skieruje nas na odpowiednie badania diagnostyczne i zaproponuje właściwe leczenie. Bardzo często zdarza się, że traumatolog działa w konsultacji z ortopedą.

3. Jakie badania przeprowadza traumatolog?

Lekarz ten szuka przyczyn dolegliwości na wiele sposobów, najważniejsze jednak jest badanie fizykalne oraz wywiad z pacjentem. Zwykle traumatolog zleca wykonanie badania USG, które pomaga ocenić stan kości, stawów, mięśni i okolicznych tkanek.

W przypadku podejrzenia urazów zleca się badanie radiologiczne, rezonas magnetyczny, a także tomografię komputerową.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza