Trwa ładowanie...

Transwestyta - typy transwestytyzmu, transwestyta a transseksualista

Transwestyta czy transseksualista? Często używa się tych pojęć zamiennie w stosunku do mężczyzn, którzy przebierają się w ubrania przeznaczone dla kobiet. Czy takie nazewnictwo jest jednak poprawne? Przeczytaj artykuł i poznaj różnice między transwestytyzmem a transseksualizmem.

spis treści

1. Kim jest transwestyta?

Transwestyta to osoba, która stara się ubiorem, makijażem, a także poprzez zachowanie jak najbardziej upodobnić do płci przeciwnej. Chce w ten sposób osiągnąć spełnienie emocjonalne lub seksualne. Inaczej transwestytyzm określa się jako eonizm,cross-dressing czy metatropizm.

Zobacz film: "Drag Queen"

2. Typu transwestytyzmu

Rozróżnienie rodzajów transwestytyzmu oparte jest o kryterium celu działań transwestyty. Jak zostało wspomniane wcześniej – transwestyta upodabnia się do płci przeciwnej w celach emocjonalnych albo seksualnych. W oparciu o to właśnie dzieli się transwestytyzm na transwestytyzm fetyszystyczny i transwestytyzm o podwójnej roli.

2.1. Transwestytyzm fetyszystyczny

Jest to pewnego rodzaju zaburzenie preferencji seksualnych – osoba taka, do spełnienia seksualnego potrzebuje przebierania się w ubrania płci przeciwnej.

Przebieranie się jest warunkiem i zarazem źródłem podniecenia seksualnego. Nie ma reguły – transwestyta tego typu może chcieć przebierać się całkiem za płeć przeciwną, a może jedynie zadowalać się ubieraniem jej bielizny.

Najczęściej transwestytyzm fetyszystyczny dotyczy mężczyzn. Co charakterystyczne dla tego rodzaju, transwestyta po osiągnięciu spełnienia seksualnego zwykle czuje obrzydzenie do siebie i swoich preferencji seksualnych.

Czym jest transwestytyzm? (WIDEO)
Czym jest transwestytyzm? (WIDEO)

Transwestytą jest osoba, która zakłada stroje płci przeciwnej. Robi to po to, aby choć przez chwilę

zobacz galerię

2.2. Transwestytyzm podwójnej roli

Transwestyta o typie podwójnej roli ma zaburzenia związane z przynależnością do płci, ale w przeciwieństwie do transseksualisty nie chce jej zmieniać. Przebieranie się daje takiej osobie satysfakcję emocjonalną poprzez poczucie przynależności do określonej płci.

3. Czym różni się transwestyta od transseksualisty?

Transwestyta i transseksualista to nie to samo - podstawową kwestią, jaką się różnią jest akceptacja płci. Transwestyta nie odczuwa potrzeby zmiany płci – w przypadku zaburzenia na tle fetyszystycznym zresztą często podejmuje leczenie, nie akceptując tego, że ma takie a nie inne preferencje seksualne.

Zupełnie inaczej jest w przypadku transseksualisty, który całkowicie nie akceptuje płci z jaką się urodził. Z brakiem poczucia przynależności do danej płci zazwyczaj człowiek się rodzi - zmiana płci jest dla transseksualisty powrotem do normalnego stanu rzeczy.

Warto wiedzieć:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza