Tramadol – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane
Tramadol to środek przeciwbólowy stosowany w przypadku dolegliwości bólowych o silnym i przewlekłym charakterze. Tramadol redukuje uczucie bólu poprzez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Lek ten jest wydawany wyłącznie po okazaniu recepty.
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
- 1. Co to jest Tramadol?
- 2. Wskazania do stosowania Tramadolu
- 3. Zastosowanie leku
- 4. Działania niepożądane Tramadolu
1. Co to jest Tramadol?
Tramadol to wpływający na ośrodkowy układ nerwowy syntetyczny opioidowy preparat przeciwbólowy. Przyjmowany doustnie dobrze wchłania się w przewodzie pokarmowym. Działanie Tramadolu rozpoczyna się po około dwudziestu minutach od przyjęcia i utrzymuje się około trzy godziny. Tramadol jest metabolizowany jest w wątrobie a wydalany w większości przez nerki.
2. Wskazania do stosowania Tramadolu
Wskazania do stosowania Tramadolu to przede wszystkim ból o silnym i przewlekłym charakterze. Lek ten stosuje się bardzo często w celu uśmierzenia bólu pooperacyjnego, pourazowego oraz w terapii chorób nowotworowych. Wykorzystuje się go także w analgezji i premedykacji.
3. Zastosowanie leku
Istnieją sytuacje, w których mimo wskazań nie można zastosować preparatu Tramadol. Jedną z nich jest uczulenie na którykolwiek składnik leku lub inne preparaty opioidowe. Przeciwskazaniem do zastosowania leku Tramadol są również:
- zatrucie alkoholem,
- zatrucie środkami nasennymi,
- zatrucie lekami psychotropowymi,
- zatrucie lekami przeciwbólowymi,
- uzależnienie od opioidów,
- przyjmowanie w ciągu ostatnich czternastu dni inhibitorów MAO.
Szczególne środki ostrożności należy zachować w przypadku osób cierpiących na: niewydolność nerek (ciężka niewydolność nerek jest uznawana za przeciwskazanie do stosowania leku), niewydolność wątroby, padaczkę oraz w przypadku chorych z zaburzeniami świadomości o nieokreślonym podłożu, z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym, w sytuacji dużego ryzyka pojawienia się zaburzeń pracy układu oddechowego.
Leku Tramadol nie powinno się stosowania u osób do dwunastego roku życia.
Należy również pamiętać o tym, że alkohol oraz preparaty działająco hamująco na ośrodkowy układ nerwowy mogą nasilać się niepożądane efekty przyjmowania tramadolu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
4. Działania niepożądane Tramadolu
Podobnie jak w przypadku innych leków, przyjmowanie leku Tramadol może wywołać pojawienie się objawów niepożądanych.
Wśród najczęściej pojawiających się skutków ubocznych należy wymienić: wymioty, nudności, zawroty głowy, zaparcia, uczucie zmęczenia, suchość w jamie ustnej, obniżenie sprawności psychofizycznej, Nadmierna potliwość. Mogą pojawić się także reakcje skórne takie jak pokrzywka czy świąd.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.