Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Tramadol – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane

Tramadol to środek przeciwbólowy stosowany w przypadku dolegliwości bólowych o silnym i przewlekłym charakterze. Tramadol redukuje uczucie bólu poprzez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Lek ten jest wydawany wyłącznie po okazaniu recepty.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Co to jest Tramadol?

Tramadol to wpływający na ośrodkowy układ nerwowy syntetyczny opioidowy preparat przeciwbólowy. Przyjmowany doustnie dobrze wchłania się w przewodzie pokarmowym. Działanie Tramadolu rozpoczyna się po około dwudziestu minutach od przyjęcia i utrzymuje się około trzy godziny. Tramadol jest metabolizowany jest w wątrobie a wydalany w większości przez nerki.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła,

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania Tramadolu

Wskazania do stosowania Tramadolu to przede wszystkim ból o silnym i przewlekłym charakterze. Lek ten stosuje się bardzo często w celu uśmierzenia bólu pooperacyjnego, pourazowego oraz w terapii chorób nowotworowych. Wykorzystuje się go także w analgezji i premedykacji.

3. Zastosowanie leku

Istnieją sytuacje, w których mimo wskazań nie można zastosować preparatu Tramadol. Jedną z nich jest uczulenie na którykolwiek składnik leku lub inne preparaty opioidowe. Przeciwskazaniem do zastosowania leku Tramadol są również:

  • zatrucie alkoholem,
  • zatrucie środkami nasennymi,
  • zatrucie lekami psychotropowymi,
  • zatrucie lekami przeciwbólowymi,
  • uzależnienie od opioidów,
  • przyjmowanie w ciągu ostatnich czternastu dni inhibitorów MAO.

Szczególne środki ostrożności należy zachować w przypadku osób cierpiących na: niewydolność nerek (ciężka niewydolność nerek jest uznawana za przeciwskazanie do stosowania leku), niewydolność wątroby, padaczkę oraz w przypadku chorych z zaburzeniami świadomości o nieokreślonym podłożu, z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym, w sytuacji dużego ryzyka pojawienia się zaburzeń pracy układu oddechowego.

Leku Tramadol nie powinno się stosowania u osób do dwunastego roku życia.

Należy również pamiętać o tym, że alkohol oraz preparaty działająco hamująco na ośrodkowy układ nerwowy mogą nasilać się niepożądane efekty przyjmowania tramadolu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Działania niepożądane Tramadolu

Podobnie jak w przypadku innych leków, przyjmowanie leku Tramadol może wywołać pojawienie się objawów niepożądanych.

Wśród najczęściej pojawiających się skutków ubocznych należy wymienić: wymioty, nudności, zawroty głowy, zaparcia, uczucie zmęczenia, suchość w jamie ustnej, obniżenie sprawności psychofizycznej, Nadmierna potliwość. Mogą pojawić się także reakcje skórne takie jak pokrzywka czy świąd.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza