Trwa ładowanie...

Tragiczny finał wakacji we Włoszech. Ojciec uratował tonącego syna, ale sam zginął

51-letni Aran Chada wskoczył do jeziora Garda, by pomóc tonącemu syna. Uratował chłopca, ale sam zginął. Nie udało się odnaleźć jego ciała. Ratownicy ostrzegają, żeby nie lekceważyć żywiołu, jakim jest woda i nie przeceniać swoich umiejętności pływackich. To w połączeniu z alkoholem jedna z najczęstszych przyczyn utonięć.

spis treści

1. Uratował syna, ale sam utonął

51-letni Aran Chada z Loughborough wybrał się z rodziną nad jezioro Garda we Włoszech. Razem ze swoją partnerką i dziećmi, wypoczywał na łodzi w pobliżu Limone. W pewnym momencie 14-letni syn Chady, który pływał w jeziorze znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Ojciec niewiele myśląc, wskoczył do wody, żeby ratować chłopca.

Zobacz film: "Zasady udzielania pierwszej pomocy"

Ludzie lekceważą zagrożenia związane z kąpielą, co prowadzi do tragedii
Ludzie lekceważą zagrożenia związane z kąpielą, co prowadzi do tragedii (Getty Images)

Antonello Ragadale, dowódca straży przybrzeżnej powiedział, że udało mu się sprowadzić syna z powrotem na łódź, a jego partnerka Holly Mosley, wciągnęła go na pokład. Niestety 51-latek zapłacił za to życiem. Jak przypuszczają ratownicy, mógł dostać ataku w wodzie. - Obawiamy się, że utonął, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby znaleźć jego ciało. Zrobił to, co każdy ojciec zrobiłby dla swojego syna – powiedział Ragadale.

Akcja ratunkowa z wykorzystaniem łódzi podwodnej i helikoptera nie przyniosła na razie rezultatów. Utrudniają to warunki pogodowe, m.in. silny wiatr. Ratownicy będą jednak konytnuować poszukiwania.

2. Jak uniknąć utonięcia?

Ratownicy ostrzegają, że wielu turystów lekceważy zagrożenia związane z wodą, przecenia swoje umiejętności pływackie i podczas kąpieli zachowuje się lekkomyślnie. Częstą przyczyną utonięcia jest brawura połączona z alkoholem, ale nie tylko.

Aby unikać ryzkownych sytuacji nad wodą, które mogą doprowadzić do utonięcia należy:

 • kąpać się w miejscach strzeżonych, w których można liczyć na pomoc ratowników,
 • unikać ryzykownych zachowań podczas kąpieli, m.in. skakania na główkę, co może skończyć się poważnymi urazami kręgosłupa,
 • nie wchodzić do wody od razu po długim opalaniu, bo to może doprowadzić do szoku termicznego,
 • nie pić alkoholu przed wejściem do wody,
 • nie lekceważyć informacji dotyczących warunków kąpieli i warunków pogodowych,
 • nie pływać pod prąd,
 • nie przeceniać swoich możliwości pływackich i unikać brawury,
 • nie nurkować w nieznanych miejscach,
 • nie wypływać poza granice kąpieliska,
 • podczas korzystania ze sprzętu wodnego, zawsze należy mieć na sobie kamizelkę ratunkową.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza