Trwa ładowanie...

Trabekulektomia

Jedną z metod leczenia jaskry jest selektywna trabekulektomia laserowa. Obok farmakologii i operacji instrumentalnych, laserowa chirurgia jaskry staje się coraz bardziej powszechna. Jest jedną z najnowszych, skutecznych metod leczenia jaskry, zarówno z otwartym, jak i zamkniętym kątem przesączenia. Metoda ta pojawiła się w USA w 2001 roku. Według światowych badań zabieg jest bezpieczny, nieinwazyjny i efektywny.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

1. Czym jest jaskra i jakie są sposoby jej leczenia?

Jaskra jest neuropatią nerwu wzrokowego, która w swoim pierwszym okresie jest bezobjawowa. Jest chorobą wieloczynnikową, w której na skutek wzmożonego ciśnienia śródgałkowego i przewlekłego niedokrwienia nerwu wzrokowego dochodzi do jego powolnego obumarcia. Jaska współistnieje często z innymi schorzeniami ogólnoustrojowymi takimi, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń, a także tempo jej rozwoju wzrasta wraz z wiekiem. Jaskry nie można wyleczyć, można jedynie spowolnić jej postęp poprzez leczenie zachowawcze - farmakoterapię, leczenie operacyjne a także laseroterapię.

Ostra jaskra
Ostra jaskra

Prawe oko zaatakowane przez jaskrę.

zobacz galerię

2. Jak rozpoznać jaskrę?

W celu dokładnego rozpoznania jaskry oraz doboru odpowiedniego sposobu leczenia wykonuje się następujące badania u lekarza okulisty: pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie dna oka i tarczy nerwu wzrokowego za pomocą specjalnego wziernika, badanie w lampie szczelinowej. Ponadto wykonuje się badanie kąta przesączania, czyli gonioskopie oraz komputerowe badanie pola widzenia. Jeżeli wykonane badania nie przyniosą jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej szczegółowej diagnostyki jaskry wykonuje się badanie ultradźwiękowe pomiaru grubości rogówki oraz tomografię komputerową nerwu wzrokowego. Po szczegółowej diagnostyce można określić typ jaskry oraz dobrać odpowiednie leczenie. Wszystkie powyższe badania można wykonać w specjalistycznych ośrodkach okulistycznych.

3. Mechanizm leczenia jaskry

Trabekulektomia wykonywana jest laserem o długości fali 532 nm, która wpływa na komórki trabeculum, nie powodując ich niszczenia. Mechanizm leczniczy polega na oddziaływaniu selektywnym lasera na ścianę komórki trabeculum, zawierających melaninę, a pozostałe struktury pozostają niezmienione. Trabekulektomię wykonuje się laserem argonowym lub laserem o zdwojonej częstotliwości. Czas trwania impulsu laserowego jest krótki (3 nm) podczas dużego wyładowania energii. Zabieg nie daje praktycznie żadnych powikłań. Celem zabiegu jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego w wyniku udrożnienia kąta przesączania poprzez wytworzenie przetoki, przez którą ciecz wodnista może wydostać się z komory przedniej oka.

4. Leczenie laserowe jaskry

Operacja laserowa polega na wytworzeniu nowej drogi odpływu wodnistej cieczy z komory przedniej oka. Na operację składa się wycięcie części tęczówki oraz utworzenie przetoki (kanału) łączącej komorę przednią z przestrzenią śródtwardówkową, gdzie ciecz wodnista jest odprowadzana do naczyń żylnych i limfatycznych.

Zabieg laserowy jest skuteczny w około 80%. W wyniku leczenia laserowego zmniejszy się ciśnienie wewnątrzgałkowe na około 2 lata. Wiąże się to z ryzykiem odpływu cieczy wodnistej oka, czego konsekwencją jest krwawienie, spłycenie komory przedniej oka.

Następny artykuł: Cyklodializa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.