Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

TPS – zastosowanie, norma, charakterystyka, interpretacja

TPS to wskaźnik namnażania się, czyli proliferacji komórek nowotworowych. W takcie leczenia nowotworów poziom TPS spada szybciej niż inne markery. Marker TPS jest uznawany za marker proliferacji komórek nowotworowych również w przypadku raka piersi. Podwyższony poziom TPS jest natomiast normalny u kobiet zdrowych w okresie okołoowulacyjnym, w czasie ciąży oraz w różnych stanach zapalnych i innych chorobach, które nie mają związku z chorobą nowotworową. Z tego powodu swoistość diagnostyczna TPS jest znacznie ograniczona. Warto jednak podkreślić, że TPS odgrywa dużą rolę w ocenie skuteczności leczenia, w szczególności u osób z rakiem piersi, które mają przerzuty do wątroby, kości i płuc.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Wczesne rozpoznanie raka to pierwszy krok do wyleczenia"

spis treści

1. Zastosowanie TPS

TPS jest wykorzystywany, jako metoda diagnostyczna m.in. raka piersi. Dotychczasowe metody są niewystarczające, dlatego naukowcy wykorzystują markery nowotworowe, takie jak TPS. Dzięki pomiarowi stężenia TPS możliwe jest przyspieszenie diagnozy raka. Jednak warto podkreślić, że nawet TPS nie jest idealnym sposobem diagnostyki nowotworów.

2. Norma TPS

TPS interpretuje się na podstawie norm. Norma TPS to 80 – 100 U/I.

3. TPS w surowicy krwi

TPS pozwala na ocenę dynamiki rozwoju choroby nowotworowej. Dzięki markerom TPS możliwa jest ocena nowotworów nabłonkowych.

W czasie badania TPS w surowicy krwi jest oznaczany tkankowy antygen polipeptydowy. Pod względem biologicznym TPS jest zbudowany z rozpuszczalnych fragmentów ludzkiej cytokeratyny 18, która jest obecna w surowicy krwi.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

Cytokeratyna 18 to białko pośrednie cytoszkieletu komórek nabłonkowych, które jest obecne we wszystkich komórkach nabłonkowych. Obecność cytokeratyn została stwierdzona w wątrobie, trzustce, gruczołach dokrewnych, kanalikach nerkowych, komórkach tarczycy, układzie moczowym i drogach rodnych kobiety.

4. Podwyższony poziom TPS w krwi

Zazwyczaj pierwotne nowotwory nabłonkowe, podobnie jak i ich przerzuty nie wykazują silniejszej ekspresji TPS niż ich zdrowe odpowiedniki. We krwi zdrowej osoby można wykryć w badaniu niewielkie stężenia TPS, czyli rozpuszczalnej keratyny.

Podwyższony poziom TPS we krwi można zauważyć u osób chorych na szereg różnych nowotworów nabłonkowych. TPS jest markerem m.in. raka płuc, szyjki macicy, piersi, jajników, pęcherza, prostaty oraz różnych nowotworów żołądka i jelit.

W przypadku podwyższenia stężenia TPS we krwi, u tych osób wiąże się to z szybkim tempem namnażania się komórek nowotworowych, a nie z wielkością samego nowotworu. Wyższa dynamika wzrostu stężenia TPS w surowicy krwi może dotyczyć nawet małych guzów. Oznacza to również, że wielkość nowotworu nie świadczy o jego agresywności.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

TPS jest oznaczane w celach diagnostycznych oraz w czasie leczenia chorych, ponieważ pozwala na przewidywanie i ocenę postępów leczenia. W przypadku leczenia raka szyjki macicy dzięki oznaczeniu TPS wraz z antygenem raka płaskonabłonkowego SCC-Ag możliwe jest określenie stopnia agresywności raka i jego zaawansowania.

Wzrost stężenia TPS można zauważyć również w surowicy krwi kobiet w ciąży, w przypadku łagodnych chorób wątroby, w niewydolności nerek, cukrzycy i uogólnionych zakażeniach organizmu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza