Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Torbiele jajników – przyczyny, rodzaje

Cysty to inaczej torbiele jajników. Torbiele pojawiają się u wszystkich kobiet bez względu na wiek. Nie zawsze też torbiele wymagają leczenia, ale trzeba je stale kontrolować. Ponieważ zdarza się, że torbiele nie dają objawów,dlatego ich zdiagnozowanie wymaga specjalistycznych badań.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Torbiele – przyczyny

Torbiele mogą powstawać z różnych przyczyn przykładowo mogą być skutkiem endometriozy, zespołu policystycznych jajników. Torbiele mogą też powstawać, ponieważ kobieta może mieć dziedziczne skłonności do powstawania cyst. Torbiele mogą powstać w jednym jajników, ale także zdarzają się przypadki, że pojawiają się w dwóch jednocześnie. Cysty mogą mieć różne wielkości, mogą być małe, ale zdarzają się przypadki, kiedy torbiele są tak duże, że mogą przyjąć wymiary np. pomarańczy.

Torbiele mogą się umiejscowić w środku jajnika lub na jego ściance zewnętrznej – w tym przypadku są przyczepione do jajnika przy pomocy cienkiej szypuły. Najczęściej torbiele nie dają żadnych objawów, może pojawić się dyskomfort, ponieważ przy dużych wielkościach mogą powodować ucisk i czasem ból podbrzusza.

Torbiele to inaczej cysty
Torbiele to inaczej cysty

2. Torbiele – rodzaje

Torbiele jajników czynnościowe pojawiają się u kobiet w okresie rozrodczym. Ich przyczyną najczęściej są zaburzenia cyklu miesiączkowego przede wszystkim zmiany hormonalne. Czasem dochodzi do sytuacji, że pęcherzyk Graafa nie pęknie i zaczyna rosnąć, a w efekcie tego dochodzi do wytworzenia torbieli pęcherzykowej. Najczęściej torbiele czynnościowe nie są poddawane chirurgicznemu leczeniu, ponieważ w większości zanikają po kilku prawidłowych cyklach miesiączkowych.

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka

zobacz galerię

Jednak czasami lekarz zleca terapię hormonalną zwłaszcza w przypadku, kiedy kobieta stara się o dziecko.  Diagnozuje się także torbiele, które są utworzone z kilku niedojrzałych pęcherzyków Graafa uwolnionych w trakcie kilku kolejnych cykli i wtedy powstaje wielotorbielowość, czyli zespół policystycznych jajników. Jest to przypadłość, która może być  leczona nawet przez kilka lat i polega na zmniejszaniu objętości jajników, co stanowi barierę dla tworzenia się nowych torbieli.

Endometrioza również powoduje, że mogą tworzyć się torbiele. Ponieważ jest to choroba, która powoduje odrywanie śluzówki i jej wędrówkę po całym organizmie. Fragmenty śluzówki bardzo często dostają się do jajników, co powoduje, że zaczynają się tworzyć torbiele. Tego rodzaju torbiele wypełnione gęstą, ciemną krwią mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kobiety, ponieważ mogą pęknąć i rozlać się po organizmie. Te torbiele są usuwane chirurgicznie.

To też warto wiedzieć

Chirurgicznie usuwane są także torbiele zwane skórzastymi. Są to torbiele dermatoidalne, które zawierają tkankę kostną, włosy czy komórki tłuszczowe pochodzące z nierozwiniętego płodu. Niestety jeszcze nie ustalony przyczyny, dlaczego taki torbiele formują się w ciele kobiety.

Ich usunięcie jest konieczne. Torbiele są dość łatwe do zdiagnozowania. Jest to możliwe dzięki badaniu USG przezpochwowemu. Ginekolodzy zalecają tego typu badanie każdej kobiecie, która skończyła 35 rok życia. Kuracja jest oczywiście uzależniona od tego, jakie to torbiele – najczęściej są to leki hormonalne, a w ostrzejszych stanach zabieg chirurgiczny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza