Trwa ładowanie...

Tolperis – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Tolperis to lek, który zmniejsza nadmierne napięcie mięśni szkieletowych. Jest stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego, stwardnienia zanikowego bocznego, porażenia spastycznego oraz stanów po urazach i operacjach mózgu. Innym lekiem o podobnym działaniu jest mydocalm.

spis treści

1. Charakterystyka Tolperisu

Tolperis to lek, który oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Tolperyzon to substancja czynna preparatu Tolperis. Najważnie działanie leku tolperis polega na hamowaniu czynności odruchowej rdzenia kręgowego oraz działanie hamujące na drogi zstępujące rdzenia kręgowego.

Zobacz film: "Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego"

Zastosowanie lek Tolperis znajduje również w leczeniu bólów mięśniowych oraz stanów spastycznych mięśni poprzecznie prążkowanych. Lek Tolperis wchłania się szybko z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie tolperisu we krwi uzyskiwane jest po około 30–90 minutach.

Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym
Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym [6 zdjęć]

Udar to ogromny problem współczesnych czasów. Coraz częściej słyszymy o znanych, pełnych zdrowia osobach,

zobacz galerię

2. Wskazania do zażywania Tolperisu

Lek tolperis stosuje się w stanach zapalnych i zwyrodnieniowych chorobach narządu ruchu przebiegających ze wzmożonym napięciem mięśni (np. reumatoidalne zapalenie stawów).

Tolperis łagodzi sztywność i ból spowodowanych wzmożonym napięciem i przykurczami mięśni szkieletowych. Lek tolperis stosuje się również u dorosłych pacjentów w leczeniu spastyczności poudarowej.

3. Działania niepożądane leku

Działania niepożądane leku Tolperis nie występują u wszystkich pacjentów przyjmujących preparat. Lek tolperis nie powinien być stosowany u pacjentów, którzy są nadwrażliwi na składniki leku lub na eperyzon. Leku tolperis nie powinni przyjmować chorzy na miastenię czyli nużliwość mięśni.

Przeciwwskazania do stosowania leku Tolperis dotyczą także pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Tolperis nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży (szczególnie w I trymestrze ciąży) oraz w okresie karmienia piersią. Leku nie powinny przyjmować dzieci oraz młodzież.

4. Dawkowanie Tolperisu

Tolperis jest lekiem przeznaczonym dla osób dorosłych. Lek Tolperis przyjmuje się doustnie. Pacjenci powinni przyjmować 150–450 mg na dobę w 3 dawkach (1–3 tabletek 3 razy na dobę). Tolperis trzeba przyjmować po posiłku, popijając szklanką wody. Cena opakowania leku Tolperis, zawierającego 30 tabletek to około 30 zł.

Zobacz także:

5. Działanie niepożądane preparatu

Działania niepożądane preparatu Tolperis nie występują u wszystkich pacjentów przyjmujacych lek tolperis. Objawy skutków ubocznych przy stosowaniu leku tolperis to: ból i zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, bóle brzucha, senność, osłabienie fizyczne, omdlenia, hipotensja. Sporadycznie mogą występować takie objawy niepożądane jak: świąd, rumień, wysypka, duszność, wstrząs anafilaktyczny.

U starszych pacjentów tolperis może nasilać senność i osłabienie fizyczne. W takim przypadku leczenie należy rozpoczynać od mniejszych dawek i stopniowo zwiększać dawkę.

Tolperis nasila działanie alkoholu, środków nasennych oraz tych, które działają depresyjnie na układ nerwowy.

Na rynku znajdziemy zamienniki leku Tolperis. Inne preparaty zawierające tolperyzon to tabletki Mydocalm lub Mydocalm forte.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza