Trwa ładowanie...

Toksyczny ołów z Notre Dame

Chociaż straty po pożarze katedry Notre Dame z 15 kwietnia są gigantyczne, większą część katedry udało się uratować. Straty w dziełach sztuki szacuje się na 5-10 proc. Okazuje się jednak, że katastrofa ma i inne konsekwencje. Poważne, bo dotyczące zdrowia dzieci.

1. Trujące stężenie ołowiu

Eksperci twierdzą, że podczas pożaru spłonęło 400 ton ołowiu z dachu i iglicy, grożąc zawaleniem całego gmachu. W maju policja i urzędnicy stwierdzili, że powietrze wokół Notre Dame nie jest toksyczne.

Jak pozbyć się metali ciężkich z organizmu?
Jak pozbyć się metali ciężkich z organizmu? [4 zdjęcia]

Jesteśmy narażeni na działanie takich metali ciężkich jak m.in. rtęć, kadm czy arsen. Trudno się ich

zobacz galerię

Zobacz film: "Teren wokół Notre Dame jest skażony. Władze zamknęły ulice"

Jednak na początku sierpnia Annie Thébaud-Mony, dyrektor ds. Badań w Inserm (National Institute for Health and Medical Research), powiedziała, że zanieczyszczenie ołowiem jest niepokojące. 400 ton rozrzuconego ołowiu odpowiada bowiem czterokrotności emisji ołowiu w całej Francji przez rok.

Jest to tym bardziej alarmujące, że w pobliżu katedry mieszkają i uczą się dzieci. Poziom ołowiu sprawdzono u 162 miejscowych dzieci w wieku szkolnym. Okazało się, że 16 ma z nich ma poziomy wymagające monitorowania, a jedno dziecko ma niepokojąco wysoki poziom, ale nie ma pewności, czy jest to związane z Notre Dame.

W lipcu władze Paryża nakazały dokładne oczyszczenie i usunięcie niebezpiecznych substancji w szkołach w pobliżu katedry. Na ten czas przerwano prace renowacyjne w katedrze, na nowo ruszyły 12 sierpnia. W przedszkolu i szkole podstawowej w Saint Benoit, kilkaset metrów od Notre Dame, pracownicy w maskach i strojach ochronnych rozpylali specjalny żel, także na placach zabaw, pobliskich chodnikach, trawnikach i jezdniach. Prace mają zostać ukończone przed rozpoczęciem roku szkolnego.

2. Zatrucie jest niebezpieczne

Zatrucie ołowiem jest bardzo niebezpieczne, a może je spowodować narażenie nawet na niskie dawki ołowiu. Ołów przedostaje się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem, a także spożywanymi pokarmami. Początkowe objawy to nudności, ból brzucha i głowy. W konsekwencji może nastąpić także niewydolność nerek, wątroby i układu nerwowego. Władze francuskie przestrzegają, że szczególnie narażone na wystąpienie objawów neurologicznych są dzieci i kobiety w ciąży mieszkające w okolicy i zalecają, by bardzo często myć ręce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza