Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

To zdjęcie przeszło do historii. Podobnie jak polio, śmiertelna choroba zakaźna

Ci, którzy wątpią w szczepienia, zapominają o jednym: zawdzięczamy im eliminację wielu chorób, które jeszcze do niedawna stanowiły poważne wyzwanie dla medycyny. Tak było w przypadku polio – w ubiegłym roku na całym świecie odnotowano zaledwie pięć przypadków tej choroby.

Zobacz film: "Polio w Afganistanie. Mieszkańcy obawiają się groźnego wirusa"

spis treści

1. Polio – co to za choroba?

Poliomyelitis (choroba Heinego – Medina, ostre zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, nagminne porażenie dziecięce) jest chorobą wirusową, która wywoływała epidemie na całym świecie jeszcze w XX wieku. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z osobą chorą – zakaźna jest wydzielina z gardła chorego oraz kał.

W wyniku zakażenia wirusem polio mogą nie pojawić się żadne objawy, a niekiedy ograniczają się do objawów ze strony układu pokarmowego. Może wystąpić gorączka czy ból głowy. Czasami dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ale najczęściej kojarzona z polio jest postać porażenna choroby.

Rozwija się u jednego, dwóch procent chorych, ale skutki choroby są dramatyczne i nieodwracalne. W konsekwencji chory może cierpieć z powodu niedowładów lub paraliżu, a nawet niewydolności oddechowej. Od dwóch do 10 proc. chorych na postać porażenną polio umiera.

Niekiedy zdarza się też zespół post-polio, który doprowadza do porażenia mięśni nawet 20-30 lat po zakażeniu wirusem.

2. Szczepienia przeciw polio

"Dzięki szczepieniom walka ze śmiertelną chorobą zakaźną jaką było poliomyelitis, przechodzi do przeszłości. W 2021 roku na świecie zgłoszono łącznie TYLKO pięć przypadków poliomyelitis wywołanego dzikim wirusem polio typ 1" – czytamy w podpisie pod grafiką opublikowaną za pośrednictwem Instagrama.

Zdjęcie wykonano w 1956 r. w Missisipi. Widzimy na nim dzieci, które otrzymały szczepionkę przeciw polio.

Przypomina ono, jak ważne są szczepienia. To właśnie dzięki nim choroba została całkowicie wyeliminowana niemal na całym świecie.

Jednak szczepienie przeciw polio są cały czas praktykowane z powodu ryzyka zakażenia dzikim wirusem polio. Ostatni taki przypadek w Polsce miał miejsce w 1984 r.

Od 2002 roku Polska i cały region Unii Europejskiej jest wolny od choroby, choć polio występuje na świecie endemicznie, a wywołuje ją poliowirus typu 1. Pozostałe dwa poliowirusy dzięki szczepieniom udało się wyeliminować – w 2015 r. poliowirusa typu 2 i w 2019 r. poliowirusa typu 3.

W Polsce szczepienia przeciwko poliomyelitis prowadzone są od połowy lat 50-tych XX wieku. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych wszystkim dzieciom podawane są cztery dawki szczepionki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza