Trwa ładowanie...

To w Polsce pierwsza taka operacja. Poznańscy lekarze odnieśli sukces na skalę światową

Ortopedzi z jednego z poznańskich szpitali odnieśli sukces na skalę światową. Zastosowana przez nich podczas operacji technologia 3D pozwoliła na rekonstrukcję kości u pacjenta cierpiącego na rzadką chorobę. Tego typu zabieg odbył się w Polsce po raz pierwszy.

Innowacyjną operację przeprowadzono na początku listopada w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. To właśnie tu trafił 50-latek cierpiący na zaawansowany nowotwór kości, który objął rozległą część miednicy, kość krzyżową oraz biodrową.

Biorąc pod uwagę stan pacjenta i grożącą mu amputację, która skazałaby go na skrajne kalectwo, lekarze zdecydowali się wszczepić mu protezę wykonaną metodą druku 3D. Chociaż zabiegi tego typu były już przeprowadzane – zarówno w tej, jak i w innych placówkach w Polsce – nigdy nie miała miejsca rekonstrukcja tak dużego fragmentu kości. Takie operacje wykonuje się rzadko, w nielicznych ośrodkach na świecie.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Przed przystąpieniem do skomplikowanego zabiegu konieczne było wykonanie dokładnego modelu kości miednicy pacjenta, dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb. W tym celu przeprowadzono szereg skanów i prześwietleń – makieta nie mogła w żadnym stopniu odbiegać od oryginału. Następnie oznaczono na niej przeznaczony do usunięcia obszar odpowiadający rozległości guza 50-latka.

Na tej podstawie stworzono model potrzebnej protezy, który później wykonano dzięki zaawansowanej technologii trójwymiarowego druku. Cały proces trwał dwa miesiące i kosztował 70 tysięcy złotych.

Jak podkreśla dr Jerzy Nazar, ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, endoprotezy modularne, czyli tradycyjne implanty, nie sprawdzają się w sytuacji, kiedy nowotwór atakujący układ ruchu jest rozległy. Nie jest możliwe wszczepienie ich w miejscu usuniętego wraz z guzem fragmentu kości.

Świetnie sprawdzają się natomiast protezy 3D, które można umieścić nawet tam, gdzie dostęp jest utrudniony, a następnie przytwierdzić je do kości naturalnej.

Obecnie pacjent czuje się dobrze, jednak kilka kolejnych tygodni będzie musiał przeznaczyć na rehabilitację.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza